DIAFORMIN 1000 mg Film Tablet

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi Metformin hidroklorür’dur. DIAFORMIN 1000 mg Film Tablet, şeker hastalığını (diyabet) tedavi etmek için kullanılır. İnsülin pankreas tarafından üretilen ve dolaşıma verilen bir hormon olup vücudumuzun kandaki glukozu (şekeri) almasını sağlar. Vücudumuz glukozu (şekeri)  enerji üretmek için kullanır veya ileride kullanmak için depolar. Eğer şeker hastalığınız varsa, pankreasınız yeterli insülini üretmiyor veya vücudunuz
üretilen insülini düzenli kullanamıyordur. Bu durum kanınızda yüksek düzeyde glukoz (şeker) bulunmasına sebep olur.  DIAFORMIN, kandaki glukoz (şeker) düzeyini mümkün olduğunca normal seviyeye düşürmeye yardımcı olur.  10 yaş ve üzeri çocuklarda ve ergenlerde tek başına veya insülin ile birlikte kullanılabilir. Yetişkinlerde ise tek başına veya diğer ağızdan alınan antidiyabetik ilaçlarla veya insülin ile birlikte kullanılabilir.

Diaformin 1000 mg Film Tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Şeker hastalığı (diyabet) tedavisinde kullanılan bir ilaçtır.
 3. Bu ilaç, diyet, egzersiz ve kilo kontrolünü içeren  tedavi şeklinin yalnızca bir parçasıdır. Diyet, egzersiz ve kilo kontrolüne sıkı şekilde uymalısınız.
 4. Uzun süreli veya şiddetli ishal ya da kusma veya yeterli olmayan miktarda sıvı alımı nedenlerinden dolayı şiddetli derecede dehidrasyonunuz varsa (vücudun çok miktarda sıvı kaybı);  kullanmayınız.
 5. Böbrek veya karaciğer problemleriniz varsa yada ciddi bir enfeksiyonunuz varsa, kalp yetmezliği tedavisi görüyorsanız, kalp krizi öykünüz varsa ya da çok miktarda alkol kullanıyorsanız veya kontrol edilemeyen şeker hastalığınız varsa; bu ilacı kullanmayınız.
 6. İlacın kullanımı sırasında bazı kişilerde laktik asidoz durumu gelişmiştir. Laktik asidoz belirtileri ile kendini gösteren  güçsüzlük, halsizlik, artan uykusuzluk, düşük kalp hızı, üşüme hissi, kas ağrısı, nefes darlığı, mide ağrısı, baş dönmesi hissi ve bayılma gibi rahatsızlıklardan  herhangi biri ile karşılaşırsanız acilen doktorunuzu arayınız ya da bir sağlık kuruluşunun acil servisinden  yardım isteyiniz.
 7. Eğer damardan enjeksiyon ile renkli tomografi veya herhangi bir x-ray taramasından geçecekseniz ya da büyük bir ameliyat geçirecekseniz; bu ilacı ne kadar süredir kullandığınızı doktorunuza söyleyiniz. İşlemler öncesi ve sonrası bir süreliğine bu ilacın kullanımına ara verilmelidir.
 8. İlacın, durumunuzu  iyileştirdiğinden emin olabilmek için belirli aralıklarla kan tahlilleri yapılması gerekmektedir. Ayrıca böbrek fonksiyonlarınızı da kontrol ettiriniz.
 9. Düzenli bir şekilde atlamadan kullanınız. İlacınız tamamen bitmeden doktorunuza tekrar  reçete ettiriniz.
 10. Alkol kullanma, çok fazla egzersiz yapma, aşırı stres ve öğün atlama gibi durumlar kan şekerinizin normalin altına düşmesine yol açar. Bundan dolayı günlük yaşamınızda bunlara dikkat etmeniz gerekmektedir. Kan şekeri seviyesinin düştüğünün belirtileri olan açlık, baş ağrısı, bilinç bulanıklığı, aşırı hassaslık, uyuşukluk hali, güçsüzlük, halsizlik, baş dönmesi, titremeler, terleme, hızlı kalp atışları, nöbet (istem dışı kasılmalar), bayılma veya koma durumları için yanınızda daima şeker ya da şeker içeren bir yiyecek bulundurmalısınız.
 11. Hamilelik ve emzirme dönemlerinde kullanılmamalıdır.

Diaformin 1000 mg Film Tablet’in Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. İlacın her dozunu bir bardak dolusu su ile birlikte alınız. Yan etkilerine maruz kalmamak için yemek esnasında veya yemekten sonra almanız önerilir.

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Baş ağrısı, baş dönmesi, halsizlik, hasta hissetme, bulantı, kusma, karın ağrısı, hazımsızlık, iştahsızlık, tat almada bozukluk gibi yan etkiler tedavinin başlangıcında görülebilir. Daha sonra bu şikayetler azalır.

 

İlaç Etken Maddesi: Metformin hidroklorür
İlaç Marka İsmi: Diaformin 1000 mg Film Tablet

Diaformin 1000 mg Film Tablet İlaç Prospektüsü


Diaformin-1000-mg-Film-Tablet-İlaç-Prospektüsü

1 Yorum

 1. 16 Haziran 2015

Bir Yorum Yazın