DEXIREN 25 mg Film Kaplı Tablet

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi Deksketoprofen trometamol ‘dur. DEXIREN 25 mg Film Kaplı Tablet, vücutta  iltihap ve ağrıya sebep olan belirli biyolojik etkenleri azaltan, ağrı kesici ve iltihap durumlarında etkili bir ilaçtır. Diş ağrısı, adet dönemi ağrıları (dismenore), ameliyat sonrası oluşabilecek ağrı durumlarında ve kas-iskelet sistemi ağrılarının giderilmesinde kullanılır. Ayrıca ateş düşürücü özelliği de vardır.

DEXIREN 25 mg Film Kaplı Tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

  1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
  2. Ameliyat sonrası oluşabilecek ağrılarda, şiddetli böbrek ağrısı, bel ağrısı ve kas-iskelet sistemi ağrılarında kullanılır. Ayrıca ateş düşürücü özelliği de vardır. Tablet olarak ilaç alması mümkün olmayan hastalara uygulanır.
  3. Aktif ve tekrarlayan mide ve bağırsak ülseri ve mide-bağırsak kanaması, şiddetli karaciğer  yetmezliği, şiddetli kalp yetmezliği, şiddetli böbrek yetmezliği durumlarından birine sahipseniz bu ilacı kullanmayınız.
  4. İltihabi bağ dokusu hastalığı, sigara kullanımı, yüksek tansiyon (hipertansiyon), kalp hastalığı, konjestif kalp yetmezliği, geçmişte yaşanan bir kalp krizi, felç veya kan pıhtılaşması, üreme problemi veya kısırlık testi yaptıracak olmak, karaciğer hastalığı, böbrek hastalığı durumlarından herhangi birine sahip iseniz bu ilacı kullanmadan önce durumunuzu doktorunuza anlatınız. Bu ilacın kullanımı sizin için uygun olmayabilir ya da ilacı güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına ihtiyaç duyabilirsiniz.
  5. 18 yaş altındaki çocuklarda kullanmayınız.
  6. İlacın kullanımı düşünce ve reaksiyonlarınızı bozabilecek yan etkilere sahip olduğundan, makine ya da araba kullanmak gibi dinç ve uyanık olmayı gerektiren  aktivitelerde dikkatli olunuz.
  7. Hamilelik ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan kullanmayınız. İlacın kullanımı anne karnındaki bebeğe ve emzirilen bebeğe zarar verebilir.

DEXIREN 25 mg Film Kaplı Tablet’in Kullanım Şekli :

  1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
  2. İlacın her dozunu bir bardak dolusu su ile birlikte yemek esnasında alınız. Günlük doz 3 tableti geçmemelidir ( 8 saatte bir).

İlacın Olası Yan Etkileri :

  1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
  2. Mide bulantısı veya kusma,  enjeksiyon bölgesinde ağrı, kızarıklık ya da morarma yaygın görülen yan etkilerdir.

 

İlaç Etken Maddesi: Deksketoprofen trometamol

İlaç Marka İsmi: DEXIREN 25 mg Film Kaplı Tablet

DEXIREN 25 mg Film Kaplı Tablet İlaç Prospektüsü


DEXIREN-Film-Kaplı-Tablet-İlaç-Prospektüsü

Bir Yorum Yazın