Desyrel 100 mg Tablet

Endikasyon Bilgisi :

İlacın Etken Maddesi   Trazodon hidroklorür’dür. Desyrel 100 mg Tablet, beyinde dengesiz hale gelerek endişe, kaygı (anksiyete) ve depresyona sebep olabilecek kimyasalları etkileyen,  etkisinin kısa sürede başlamasıyla (yaklaşık bir hafta) karakterize antidepresan bir ilaçtır. Anksiyetenin eşlik ettiği veya etmediği depresif bozuklukların tedavisinde kullanılır.

Desyrel 100 mg Tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar:

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Anksiyetenin eşlik ettiği veya etmediği depresif bozuklukların tedavisinde kullanılır.
 3. İlk kez antidepresan kullanan kişilerde intihara yeltenme söz konusu olduğundan özellikle 25  yaş altı kişilerde bu ilacı kullanmaya başladıktan sonra 1-2 hafta doktor gözetiminde bulunulmalıdır.
 4. 18 yaşın altındaki  çocuk ve gençlerde kullanılmamalıdır.
 5. Yemeklerden sonra alındığında  daha etkilidir.
 6. İlacı kullanırken ağrılı ya da  4 saat veya daha fazla süren penis ereksiyonu olursa, ilacın alımını durdurup derhal doktorunuza başvurunuz.
 7. Düşünce ve reaksiyonlarınızı bozabilecek yan etkisi olduğundan, araç veya makine kullanmak gibi dinç ve uyanık olmayı gerektiren aktivitelerde dikkatli olunuz.
 8. İlacı alırken  alkol kullanmaktan  kaçınınız. İlaç alkolün etkilerini daha da arttırmaktadır.
 9. Laktoz içermektedirler. Eğer galaktoz intoleransınız, laktaz eksikliğiniz veya glukoz, galaktoz emilim bozukluğunuz varsa; doktorunuzla görüşünüz.
 10. Eğer karaciğer veya  böbrek hastalığınız varsa veya şeker hastalığı, yüksek tiroid, prostat büyümesine bağlı idrar yapma zorluğu, göz tansiyonu, kalp ritim bozukluğu veya son zamanlarda geçirilen kalp krizi,  bipolar bozukluk (manik depresif bozukluk), hap bağımlılığı, şizofreni veya diğer zihinsel bozukluklar gibi rahatsızlıklarınız var ise;  kullanmadan önce muhakkak doktorunuzu bilgilendiriniz.
 11. Gebelik ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan kullanmayınız.

Desyrel 100 mg Tablet’in kullanım Şekli:

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. İlacın her dozunu bir bardak dolusu su ile birlikte alınız. Yemek esnasında veya öğün aralarında alınabilir. İlacınızı her gün aynı saatte almaya özen gösteriniz.

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Ağız kuruluğu, uykululuk hali, görmede bulanıklık, göz içi basıncı artması, kabızlık veya ishal, idrar yapmada zorluk, konuşma güçlüğü, deride kaşıntı veya döküntü seyrek görülen yan etkilerdir.

 

İlaç Etken Maddesi: Trazodon hidroklorür
İlaç Marka İsmi: Desyrel 100 mg Tablet

Desyrel 100 mg Tablet İlaç Prospektüsü


Desyrel-100-mg-Tablet-İlaç-Prospektüsü

Bir Yorum Yazın