Desyrel 100 mg Tablet

Endikasyon Bilgisi :

İlacın Etken Maddesi   Trazodon hidroklorür’dür. Desyrel 100 mg Tablet, beyinde dengesiz hale gelerek endişe, kaygı (anksiyete) ve depresyona sebep olabilecek kimyasalları etkileyen,  etkisinin kısa sürede başlamasıyla (yaklaşık bir hafta) karakterize antidepresan bir ilaçtır. Anksiyetenin eşlik ettiği veya etmediği depresif bozuklukların tedavisinde kullanılır.

Desyrel 100 mg Tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar:

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Anksiyetenin eşlik ettiği veya etmediği depresif bozuklukların tedavisinde kullanılır.
 3. İlk kez antidepresan kullanan kişilerde intihara yeltenme söz konusu olduğundan özellikle 25  yaş altı kişilerde bu ilacı kullanmaya başladıktan sonra 1-2 hafta doktor gözetiminde bulunulmalıdır.
 4. 18 yaşın altındaki  çocuk ve gençlerde kullanılmamalıdır.
 5. Yemeklerden sonra alındığında  daha etkilidir.
 6. İlacı kullanırken ağrılı ya da  4 saat veya daha fazla süren penis ereksiyonu olursa, ilacın alımını durdurup derhal doktorunuza başvurunuz.
 7. Düşünce ve reaksiyonlarınızı bozabilecek yan etkisi olduğundan, araç veya makine kullanmak gibi dinç ve uyanık olmayı gerektiren aktivitelerde dikkatli olunuz.
 8. İlacı alırken  alkol kullanmaktan  kaçınınız. Alkol ilacın yan etkilerini arttırmaktadır.
 9. Bu ilaç, laktoz içermektedirler. Eğer galaktoz intoleransınız, laktaz eksikliğiniz veya glukoz, galaktoz emilim bozukluğunuz varsa; doktorunuzla görüşünüz.
 10. Eğer karaciğer ve böbrek hastalığı,şeker hastalığı, bipolar bozukluk (manik depresif bozukluk), hap bağımlılığı, son zamanlarda geçirilen kalp krizi, şizofreni veya diğer psikiyatrik rahatsızlıklar gibi rahatsızlıklarınız var ise bu ilacı kullanmadan önce muhakkak doktorunuzu bilgilendiriniz. İlacı güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına veya spesifik testlere ihtiyaç duyabilirsiniz.
 11. Gebelik ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan kullanmayınız.

Desyrel 100 mg Tablet’in kullanım Şekli:

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. İlacın her dozunu bir bardak dolusu su ile birlikte alınız. Yemek esnasında veya öğün aralarında alınabilir. Her gün aynı saatte ilacınızı almaya özen gösteriniz.

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. İlacı kullanırken  kendine zarar verme ile ilgili düşüncelere sahip olma, davranışlarda ve ruh halinde değişiklikler, panik ataklar, uyku sorunları, alıngan, telaşlı, heyecanlı, sarılgan, huzursuz, agresif, ruhsal ve fiziksel olarak kendini hiperaktif hissetme gibi yeni oluşan ya da kötüleşen  yan etkiler ile kalp atışlarında düzensizlik, sarılık, taşikardi ( Kalp atım sayısının dakikada 100’ün üzerinde olacak şekilde artması.) ve bradikardi (Kalp atışlarının yavaşlaması. Dakikada 60 atımın altına düşmesi. ) rahatsızlıklarından herhangi biri görüldüğünde  acil yardım için  derhal doktorunuza başvurunuz.

İlaç Etken Maddesi: Trazodon hidroklorür

İlaç Marka İsmi: Desyrel 100 mg Tablet

Desyrel 100 mg Tablet İlaç Prospektüsü


Desyrel-100-mg-Tablet-İlaç-Prospektüsü

Bir Yorum Yazın