Dermovate Merhem

Endikasyon Bilgisi:

İlacın Etken Maddesi Klobetazol propiyonat’ tır. Dermovate Merhem, vücutta kızarıklığa, şişliğe ve iltihaba neden olan kimyasalların etkilerini azaltan bir merhemdir. Sedef hastalığı, liken hastalığı, alerjik reaksiyon ve egzama gibi hastalıkların sebep olduğu iltihaplanma ve kaşıntıların tedavisinde kullanılır.

Dermovate Merhem Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar:

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Sedef hastalığı , alerjik reaksiyon ve egzama gibi hastalıkların sebep olduğu iltihaplanma ve kaşıntıların tedavisinde kullanılır.
 3. Tedavi edilen bölgeyi hava almayacak şekilde kapatmayınız ya da bandajlamayınız.
 4. Bu ilacı kullanmaya başladıktan 2 hafta sonra  iyileşme görülmez ya da mantar,bakteri veya virüs enfeksiyonu rahatsızlıkları görülürse muhakkak doktorunuzu bilgilendirmeniz gerekmektedir.
 5. Doktor tavsiyesi olmadan çocuklarda kullanmayınız.
 6. Eğer şeker hastalığınız var ise doktorunuza  danışmadan bu ilacı kullanmayınız. Çünkü bu ilacın emilimi kan şekerinizi yükseltebilir.
 7. 4 haftadan daha uzun süre kullanılmamalıdır.
 8. Gebelik ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan bu ilacı kullanmamalısınız.

Dermovate Merhem’in kullanım Şekli:

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. İlacı uygulayacağız bölgeyi temizleyiniz. Parmağınızla  ufak miktarda aldığınız ilacı ince bir tabaka halinde ilgili bölgeye yayıp hafif hareketlerle cilde yediriniz. Üzerini hava almayacak şekilde kapatmayınız veya bandajlamayınız.

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Uygulama yerinde yanma, kaşıntı ve kızarıklık  yaygın görülen yan etkilerdendir.

 

İlaç Etken Maddesi: Klobetazol propiyonat

İlaç Marka İsmi: Dermovate Merhem

Dermovate Merhem İlaç Prospektüsü


Dermovate-Merhem-İlaç-Prospektüsü

Bir Yorum Yazın