Dermatop Solüsyon

Endikasyon Bilgisi:

İlacın Etken Maddesi Prednikarbat’tır. Dermatop Solüsyon, vücutta kızarıklık, şişlik ve iltihaba sebep olan kimyasalların etkilerini azaltan, iltihap ve alerji giderici, kaşıntı önleyici bir ilaçtır. Vücudun dış yüzeyinin kortikosteroid ile tedavi edilmesini gerektiren baş, kıllı göğüs, kıllı bacak, sakallı bölgeler gibi kıllı derinin bütün iltihabi hastalıkları, atopik egzama ve sedef hastalığı tedavisinde kullanılır.

Dermatop Solüsyon Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar:

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Vücudun dış yüzeyinin kortikosteroid ile tedavi edilmesini gerektiren baş, kıllı göğüs, kıllı bacak, sakallı bölgeler gibi kıllı derinin bütün iltihabi hastalıkları, atopik egzama ve sedef hastalığı tedavisinde kullanılır.
 3. Eğer mantar hastalığınız, tüberküloz (verem), frengi (sifiliz), ağız çevresinde kırmızı kabarcıklar ile birlikte görülen iltihabi bir deri hastalığı ya da gül hastalığınız (rozase), bakteri ya da virüs enfeksiyonunuz (su çiçeği gibi)  varsa, bu ilacı kullanmadan önce doktorunuzu bilgilendirmelisiniz.
 4. Şeker hastalığınız varsa bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza söyleyiniz.  Çünkü bu tür ilaçlar kandaki ve idrardaki şeker seviyesini yükseltebilir.
 5. Doktora danışmadan çocuklarda bu ilacı kullanmayınız. Çocuklar bu ilacın yan etkilerine karşı daha hassastır. Çocuklarda uzun süre kullanıldığında gelişim geriliği gözlenebilir.
 6. Bu ilaç mantar ve  virüsten meydana gelen cilt enfeksiyonlarını  tedavi etmemektedir.
 7. Solüsyonu uygulamaya başladıktan iki hafta  içinde belirtilerinizde iyileşme görülmezse ya da daha da kötüleşirse acilen doktorunuza başvurmanız gerekmektedir.
 8. Bu ilacı kullanmaya başladıktan sonra mantar, bakteri veya virüs enfeksiyonu belirtileri görülürse derhal doktorunuza bildiriniz. Doktor gözetiminde uygun ilaç tedavisine başlamalısınız.
 9. Şayet enfeksiyona karşı ilaç kullandığınız halde belirtilerinizde bir iyileşme veya enfeksiyonda bir genişleme görülürse ilacın alımını durdurup doktorunuza başvurunuz.
 10. İlacı, yüzünüze uyguluyorsanız, gözünüze kaçmamasına dikkat ediniz.
 11. Solüsyonu  uyguladığınız cilt bölgesini kesinlikle bandajlamayınız, rahat ve bol kıyafetler giyiniz.Eğer bir bebeğin çocuk bezi bölgesi tedavi ediliyorsa, sıkı ve dar bezler kullanmayınız.
 12. İçeriğinde bulunan mineral yağ nedeniyle prezervatifin yırtılmasına veya sızıntı oluşumuna sebep olabileceğinden ilacı prezervatifin temas ettiği yüzeylerde kullanırken, ilaç ile prezervatifin temasından kaçınınız.
 13. 1 ay ile 1 yaş arasındaki bebeklerde zorunlu olmadıkça kullanılmamalıdır. Doktor tarafından gerekli görülürse,, en kısa süre  kullanılmalıdır.
 14. Bebek ve küçük çocuklarda, aralıksız olarak 4 haftadan fazla kullanmayınız.
 15. Hamilelik ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan bu ilacı kullanmayınız. Hamileliğin ilk üç ayında geniş deri alanlarına uygulamaktan kaçınınız. Ancak çok gerekli görüldüğü takdirde küçük deri alanlarına uygulayabilirsiniz. Emzirme döneminde meme başı etrafına uygulanmamalıdır.

Dermatop Solüsyon’un kullanım Şekli:

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. Solüsyonu tedavi edilecek bölgeye mümkünse en az şekilde damla damla  uygulayınız ve  hafif hareketlerle sürünüz. Solüsyonu uyguladığınız cilt bölgesini kesinlikle bandajlamayınız, rahat ve bol kıyafetler giyiniz. Eğer bir bebeğin çocuk bezi bölgesi tedavi ediliyorsa, sıkı ve dar bezler kullanmayınız. Uzun süreli devam tedavisi 4 haftayı geçmemelidir.

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Deride yanma hissi ve kuruluk gibi yan etkiler görülebilir.

 

İlaç Etken Maddesi: Prednikarbat

İlaç Marka İsmi:  Dermatop Solüsyon

Dermatop Solüsyon İlaç Prospektüsü


Dermatop-Solüsyon-İlaç-Prospektüsü

Bir Yorum Yazın