Dekort Göz ve Kulak Damlası

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi  Deksametazon sodyum fosfat’ tır.  Dekort Göz ve Kulak Damlası, vücutta iltihaplanma durumlarında meydana gelen şişme ve ağrıyı azaltıp, iltihaplanma sürecini engelleyen  bir ilaçtır. Dış kulak yolundaki  iltihabi rahatsızlıklar, dış kulağın allerjik etkenlerden dolayı iltihaplanması, gözyaşı kesesi ve gözyaşı bezinin iltihabı, gözü koruyan zarın iltihabı, dış etkenlerin yol açtığı göz kapağı ve gözü koruyan zarın yanması ya da  yaralanması, gözün kornea tabakasının iltihabı, gözün iris bölümünün iltihabı gibi durumların tedavisinde kullanılır.

Dekort Göz ve Kulak Damlası Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

  1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
  2. Vücutta iltihaplanma durumlarında meydana gelen şişme ve ağrıyı azaltıp, iltihaplanma sürecini engelleyen  bir ilaçtır.
  3. İlacın kullanımını aniden bırakmayınız. Yan etkilerini engellemek için yavaş yavaş dozu azaltarak bırakınız.
  4. İlacı kullanmaya başladıktan sonra birkaç gün içinde iyileşme olmazsa doktorunuza başvurunuz.
  5. Eğer kulağınızda veya gözünüzde tedavi ve kontrol altına alınmamış bakteri, virüs ya da mantar enfeksiyonu varsa ya da  kulak zarınız delik ise bu ilacı kesinlikle kullanmayınız.
  6. Hamilelik ve emzirme dönemlerinde kullanılıp kullanılmayacağı bir belirlilik kazanmamıştır.

  Dekort Göz ve Kulak Damlası’nın Kullanım Şekli :

  1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
  2. Kafanızı hafif bir şekilde geriye alın, alt göz kapağını aşağı çekin , ileri ve uzağa doğru bakın , damlanızı damlatıp gözünüzü kapatın.Damlanızı gözünüze damlatırken parmağınızı gözünüzün iç kenarına bastırınız, bir dakika bekleyiniz, damlanın gözyaşı kanalına akmasını engelleyiniz. Kulak tedavisinde ise damlayı kullanmadan önce elinizde ısıtınız. Damlayı kulağınıza damlatıktan sonra yatar vaziyette bir dakika bekleyiniz.

İlacın Olası Yan Etkileri :

  1. Gözlerde kızarıklık, yanma ya da batma gibi hafif yan etkiler görülebilir.

 

İlaç Etken Maddesi: Deksametazon sodyum fosfat

İlaç Marka İsmi: Dekort Göz ve Kulak Damlası

Bir Yorum Yazın