Dekoferin Şurup

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi  Psödoefedrin hidroklorür’dür. Dekoferin Şurup, burun ve sinüslerde (burun boşluklarında) mukozanın şişkinliğini azaltarak üst solunum yollarını açar. Alerjik nezle, grip ve soğuk algınlığına bağlı burun tıkanıklığı veya sebebi belli olmayan burun tıkanıklığı durumlarında,  burnu açarak,  burun akıntısını durdurmak suretiyle, hastalık belirtilerini iyileştirir. Kullanımı 6 yaş ve üstü çocuklar içindir.

Dekoferin Şurup Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Alerjik nezle, grip ve soğuk algınlığına bağlı burun tıkanıklığı veya sebebi belli olmayan burun tıkanıklığı durumlarında,  burnu açarak,  burun akıntısını durdurmak suretiyle, hastalık belirtilerini iyileştirir.
 3. 5 günden daha uzun süre kullanmayınız.
 4. Eğer son 14  gün içerisinde MAO inhibitörleri grubuna ait herhangi bir ilaç kullandıysanız, bu ilacı kullanmayınız. Eğer MAO inhibitörü vücudunuzdan tamamen temizlenmeden öksürük veya soğuk algınlığı ilacı kullanırsanız, hayati tehlikeler yaratabilecek yan etkilere maruz kalabilirsiniz.
 5. Eğer şiddetli böbrek yetmezliği veya koroner atardamar hastalığınız varsa ya da yüksek tansiyonunuz varsa bu ilacı kullanmayınız.
 6. Eğer karaciğer hastalığı, böbrek hastalığı,  kalp hastalığı,  tiroid bozukluğu, şeker hastalığı, prostat büyümesi, yüksek tansiyon, göz tansiyonu, alkol bağımlılığı gibi rahatsızlıklardan herhangi birine sahipseniz, doktorunuz ile görüşmeden  kullanmayınız.
 7. 6 yaşından küçük çocuklara verilmemelidir.
 8. 60 yaşın üzerindeki hastalarda baş dönmesi, tansiyonda düşme ve sakinleştirici etki yapma riski daha fazladır. Yaşlı hastalarda daha dikkatli kullanılmalıdır.
 9. İlacın sakinleştirici etkisi vardır.  Araç ya da makine kullanmak gibi uyanık ve dinç olmayı gerektiren aktivitelerde çok dikkatli olunuz.
 10. Tedaviniz sırasında alkol almaktan kaçınınız. Alkol kullanımı ilacın olası yan etkilerini daha da arttırmaktadır.
 11. Hamilelik döneminde ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan kullanmayınız.

 

Dekoferin Şurup’un Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. İlacınızı her kullanımdan önce hafifçe çalkalayınız. Doğru dozda aldığınızdan emin olmak için  bir ölçüm kabıyla veya ölçüm kaşığı ile alınız. Yemek kaşığı kullanmayınız.

 

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Mide bulantısı, kusma, ağız kuruluğu sersemlik, sinirlilik ve uyku bozukluğu yaygın görülen yan etkilerdir.

 

İlaç Etken Maddesi:  Psödoefedrin hidroklorür

İlaç Marka İsmi: Dekoferin Şurup

Dekoferin Şurup İlaç Prospektüsü


Dekoferin Şurup İlaç Prospektüsü

Bir Yorum Yazın