DAYCOLD HOT Saşe

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi Parasetamol, Fenilefrin hidroklorür, Dekstrometorfan hidrobromür, Askorbik Asit (C Vitamini) ‘tir. DAYCOLD HOT Saşe, üst solunum yollarında tıkanıklık giderici, öksürük baskılayıcı, ağrı kesici ve ateş düşürücü bir ilaçtır. Üst solunum yollarındaki mukozanın şişkinliğini azaltarak üst solunum yollarını açar, öksürüğü baskılar, beyindeki ısı düzenleme merkezi üzerine etki ederek ateşi düşürür ve ağrıyı keser. Soğuk algınlığı, grip, nezle gibi üst solunum yolu  enfeksiyonlarında  ateş, üşüme, boğaz ağrısı, sinüz ağrısı,  baş ağrısı, vücut ağrıları, ödem, burun tıkanıklığı ve öksürük gibi belirtilerin giderilmesinde kullanılır.

DAYCOLD HOT Saşe Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Grip ve soğuk algınlığında görülen vücutta kırıklık, kas ağrısı, boğaz ağrısı, baş ağrısı, ateş, burun tıkanıklığı, akut (ani başlayan ve kısa süreli) nezle ve öksürük durumlarında kullanılır.
 3. Astım ilaçları kullanan hastalarda kullanılmamalıdır.
 4. Astım veya akut astım atakları olan hastalar ve kronik öksürük veya aşırı akıntı ve salgının eşlik ettiği öksürük şikayeti olan hastalar, bu ilacı kullanmadan önce doktora danışmalıdır.
 5. Eğer günde 3 kadehten fazla alkol tüketiyorsanız veya alkol kaynaklı karaciğer hastalığınız varsa veya epilepsi (sara) hastasıysanız ya da yüksek tansiyonunuz (hipertansiyon), ağır koroner damar hastalığınız, beyin hasarı durumu veya hamileyseniz bu ilacı kullanmayınız.
 6. Şizofreni ve bipolar bozuklukta kullanılan tiyorizadin adlı ilaçla,  kalp-damar hastalıklarında kullanılan propanafen ve antidepresan ilaçlar ile birlikte kullanmayınız. Bu ilaçlarla birlikte kullanıldığında karaciğer enzimleriyle etkileşebilir.
 7. Eğer ciddi karaciğer veya böbrek işlev bozukluğunuz varsa ya da  yüksek tansiyon (yüksek kan basıncı), kalp ve damar hastalığı, yüksek tiroid, böbrek üstü tümörü,  şeker hastalığı (diyabet), göz tansiyonu (glokom), solunum bozukluğu, astım, prostat büyümesi sonucu idrar tutukluluğu gibi rahatsızlıklarınız varsa veya kalp ritim bozukluğu için ilaç kullanıyorsanız ya da depresyon tedavisi görüyorsanız  bu ilacı kullanmayınız.
 8. İlacın bağımlılık yapıcı özelliği olduğundan, uzun süreli kullanmayınız
 9. Eğer şiddetli karaciğer yetmezliği, böbrek yetmezliği, nefes darlığı ya da kronik akciğer hastalığı, tıkayıcı damar hastalığı veya prostat büyümesi sonucu idrar tutukluluğu gibi rahatsızlıklarınız varsa bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza danışınız. İlacın kullanımı sizin için uygun olmayabilir.
 10. Eğer son 14  gün içerisinde MAO inhibitörleri grubuna ait herhangi bir ilaç kullandıysanız, bu ilacı kullanmayınız. Eğer MAO inhibitörü vücudunuzdan tamamen temizlenmeden öksürük veya soğuk algınlığı ilacı kullanırsanız, hayati tehlikeler yaratabilecek yan etkilere maruz kalabilirsiniz.
 11. 12 yaşın altındaki çocuklarda kullanılmamalıdır.
 12. 60 yaşın üzerindeki hastalarda baş dönmesi, tansiyonda düşme ve sakinleştirici etkisi daha fazladır. Yaşlı hastalarda daha dikkatli kullanılmalıdır.
 13. Tedaviniz sırasında alkol almaktan kaçınınız. Alkol kullanımı ilacın olası yan etkilerini daha da arttırmaktadır.
 14. Kullanımı baş dönmesi ve uyuşukluğa sebep olabileceğinden, araç veya makine kullanmak gibi dinç ve uyanık olmayı gerektiren aktivitelerde dikkatli olunuz.
 15. Hamilelik ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan kullanmayınız.

DAYCOLD HOT Saşe’nin Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. Bir paketin tamamını yarım bardak sıcak su içine  boşaltınız ve karıştırarak tozun çözünmesini sağlayınız. İlacınız tamamen eridikten sonra üzerine soğuk su ilavesiyle ılıtıp,  bekletmeden içiniz.
 3. 12 yaş üstü çocuklar, yetişkinler ve yaşlılarda günde 4-6 saat ara ile 1 saşe kullanılması önerilmektedir. Günde 6 saşeden fazla kullanılmamalıdır.

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda acilen doktorunuza başvurunuz.
 2. Baş dönmesi, baş ağrısı, mide bulantısı, kusma, ishal, ara sıra olan uyuşukluk, nöbetler, sinirlilik, asabiyet, zihinsel karışıklık, heyecanlanma yaygın görülen yan etkilerdir.

İlaç Etken Maddesi:   Parasetamol, Fenilefrin hidroklorür, Dekstrometorfan hidrobromür, Askorbik Asit

İlaç Marka İsmi: DAYCOLD HOT Saşe

DAYCOLD HOT Saşe İlaç Prospektüsü


DAYCOLD HOT Saşe İlaç Prospektüsü

Bir Yorum Yazın