Croxilex-BID 200/28 Oral Süspansiyon İçin Kuru Toz

Endikasyon Bilgisi:

İlacın Etken Maddesi Amoksisilin, Klavulanik Asit’dir. Croxilex-BID 200/28 Oral Süspansiyon İçin Kuru Toz, vücuttaki bakterilerle savaşarak, bademcik iltihabı, sinüzit, farenjit gibi üst solunum yolu enfeksiyonları; zatürre, akut ve kronik bronşit gibi alt solunum yolu enfeksiyonlarında ve akciğer enfeksiyonlarında; bakterilerin neden olduğu kalp iç zarı enfeksiyonlarında; bakteri kaynaklı beyin zarı iltihabı (bakteriyel menenjit);  bağ dokusu iltihabı (selülit), deri ve yumuşak doku enfeksiyonları (kıl kökü iltihabı, abse, çıban, yılancık, yara gibi), idrar yolu ve genital bölge enfeksiyonları; karın zarı iltihabı, tifo ve tifo benzeri ateşler ve diş abselerinde kullanılan penisilin grubu bir antibiyotiktir. Kullanımı 2 ay – 12 yaş arası çocuklar içindir.

Croxilex-BID 200/28 Oral Süspansiyon İçin Kuru Toz  Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar:

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Vücuttaki bakterilerle savaşarak, enfeksiyonları tedavi edici bir antibiyotiktir.
 3. Bu ilaç soğuk algınlığı veya grip gibi virüslerin yol açtığı  enfeksiyonları tedavi etmeyecektir.
 4. Kan sulandırıcı ilaçlarla veya gut hastalığında kullanılan ilaçlarla  birlikte kullanılmamalıdır.
 5. Eğer karaciğer hastalığı, böbrek hastalığı, astım, mononükleoz , herhangi bir kanama ve pıhtılaşma bozukluğu, antibiyotik kullanımdan kaynaklanan ishal, geçirmiş olduğunuz herhangi bir alerji  durumlarından herhangi birini taşıyorsanız bu ilacı kullanmadan önce doktorunuzu bilgilendirmeniz gerekmektedir. İlacı güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına ve spesifik testlere ihtiyaç duyabilirsiniz.
 6. İlacın kullanımı ishale sebep olabilir ve bu durum yeni bir enfeksiyonun başlangıç işareti olabilir. İlacın kullanımı sırasında aşırı sulu ve kanlı ishaliniz varsa ishali durdurmak için başka bir ilaç kullanmayınız, derhal doktorunuza başvurup, acil yardım isteyiniz.
 7. Tedaviniz sırasında ilacın durumunuzu iyileştirdiğinden emin olmanız için,  kan değerlerinizi tahlil ettirmelisiniz. Ayrıca karaciğer ve böbrek fonksiyonlarınızı da test ettirmelisiniz.
 8. İlacı kullanırken  kendinizi iyi hissetseniz bile doktorunuzun önerdiği sürece kullanmanız gerekiyor. Çünkü enfeksiyon tamamen temizlenmedende iyileşme belirtileri görülebilir.
 9. Kullanımı 2 ay – 12 yaş arası çocuklar içindir.
 10. Gebelik ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan bu ilacı kullanmayınız.

Croxilex-BID 200/28 Oral Süspansiyon İçin Kuru Toz’un kullanım Şekli:

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. Toz bulunan ilaç şişesine şişenin çizgisine gelmeyecek şekilde kaynatılmış soğutulmuş su ilave ediniz. Şişenin ağzını kapatıp tozun çözünmesi için çalkalayınız. Daha sonra şişenin içerisine çizgiye gelecek kadar kaynatılmış soğutulmuş su ilave edip yine çalkalayınız. İlacınız içilecek hale gelmiştir. İlacınızı her kullanımdan önce iyice çalkalayınız. İlacı doğru dozda aldığınızdan emin olmak için  bir ölçüm kaşığı veya ilacın kendi doz kabı ile alınız. Yemek kaşığı kullanmayınız. Mide ve bağırsaklarda oluşturabilecek rahatsızlıkları en aza indirmek için yemek başlangıcında alınması önerilir.

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Mide bulantısı, kusma, ishal ve mantar enfeksiyonu yaygın görülen yan etkilerdir.

 

İlaç Etken Maddesi: Amoksisilin, Klavulanik Asit

İlaç Marka İsmi:  Croxilex-BID 200/28 Oral Süspansiyon İçin Kuru Toz

Croxilex-BID 200/28 Oral Süspansiyon İçin Kuru Toz İlaç Prospektüsü


Croxilex-BID-200-28-Oral-Süspansiyon-İçin-Kuru-Toz-İlaç-Prospektüsü

Bir Yorum Yazın