Concerta Kontrollü Salım Tableti

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etkin maddesi Metilfenidat hidroklorür’dir.  Concerta Kontrollü Salım Tablet , beyinde ve sinirlerde bulunan hiperaktivite ve uyartı kontrolüne katkıda bulunan kimyasalları etkiler. Merkezi sinir sistemini (beyin-omurilik) uyaran bir ilaçtır. Çocuklarda (6 yaş üzerindeki) , ergenlik çağındaki gençlerde ve 18-65 arasındaki yetişkinlerde görülen hiperaktivite bozukluğu – dikkat eksikliği rahatsızlığının tedavisinde kullanılır.

Concerta Kontrollü Salım Tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Çocuklarda (6 yaş üzerindeki) , ergenlik çağındaki gençlerde ve 18-65 arasındaki yetişkinlerde görülen hiperaktivite bozukluğu – dikkat eksikliği rahatsızlığının tedavisinde kullanılır
 3. Bu ilaç alışkanlık yapabilen bir yapıda olduğu için doktor reçetesi ile kullanılmalıdır. Başka kişiler ile paylaşılmamalıdır.
 4. Bu ilacın kullanımı özellikle çocuklarda gelişimi yavaşlatabilir. Bu durumu doktorunuzla görüşmelisiniz.
 5. İlacı kullanırken kesinlikle alkol tüketmemelisiniz. Çünkü alkol tüketimi ilacın yan etkilerini  arttırmaktadır.
 6. Geçmişte hap ya da alkol bağımlılığı, doğuştan herhangi bir kalp rahatsızlığı, kişisel ya da aileden gelen  ruhsal  bir hastalık öyküsü, bipolar bozukluk, depresyon, intihara teşebbüs öyküsü, epilepsi veya diğer hastalık nöbetleri rahatsızlığı, yüksek tansiyon gibi rahatsızlıklardan herhangi birine sahipseniz bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza durumunuzu anlatınız. İlacı güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına veya spesifik testlere ihtiyaç duyabilirsiniz.
 7. Eğer yüksek tiroid, gebelik, bilinen bir ilaç  ya da alkol bağımlılığı, şiddetli göğüs ağrısı, yüksek tansiyon, göz tansiyonu, tik, söylenen kelimeleri tekrarlama, ağır depresyon, iştah kaybı, intihara teşebbüs, gerginlik, aşırı sinirlilik, ağır anksiyete veya asabiyet gibi rahatsızlıklardan herhangi birine sahipseniz bu ilacı kullanmayınız.
 8. Bu ilacı 6 yaşından küçük çocuklara vermeyiniz.
 9. Hamilelik ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan bu ilacı kullanmayınız.

Concerta Kontrollü Salım Tablet’in Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. İlacın her dozunu bir bardak dolusu su ile birlikte alınız.
 3. İlacın Olası Yan Etkileri:

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Kalp atışlarında artış ve düzensizlik, halüsinasyonlar, tikler ve varolan tiklerin şiddetlenmesi, cilt üzerinde mor lekeler, kolay çürük oluşumu, tansiyonun yükselmesi gibi yan etkilerde tıbbi yardım için doktorunuza başvurunuz.

 

İlaç Etken Maddesi: Metilfenidat hidroklorür

İlaç Marka İsmi: Concerta Kontrollü Salım Tablet

 

Bir Yorum Yazın