COLDAWAY COLD FLU Film Tablet

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi  İbuprofen, Psödoefedrin hidroklorür’dür. COLDAWAY COLD FLU Film Tablet, iltihap ve ağrıya sebep olan hormonları azaltarak iltihabı önler, ateşi düşürür ve ağrıyı keser. Burundaki kan damarlarının genişlemesinden kaynaklanan burun tıkanıklığı durumlarında üst solunum yollarını açar.  İltihap giderici, ağrı kesici ve ateş düşürücü bir ilaçtır.  Grip, soğuk algınlığı, nezle,  sinüzit gibi üst solunum yolu enfeksiyonlarında görülen  burun tıkanıklığı, baş ağrısı, boğaz ağrısı, ateş ve vücut ağrılarının giderilmesinde kullanılır.  Kullanımı 12 yaş üstü çocuklar, ergenler ve yetişkinler içindir.

COLDAWAY COLD FLU Film Tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Vücutta  iltihap ve ağrıya sebep olan hormonları azaltan, iltihap giderici, ağrı kesici ve ateş düşürücü bir ilaçtır.
 3. 5 günden fazla kullanılmamalıdır.
 4. Şikayetlerinizle ilgili belirtilerin 3 günden fazla sürmesi veya daha da kötüye gitmesi ya da yenilerinin ortaya çıkması durumlarında doktorunuza başvurunuz.
 5. Diğer ağrı kesiciler ile birlikte kullanmayınız.
 6. Kullanımı  mide ve bağırsaklarda kanama ve delinme gibi riskler oluşturabilir.Siyah, kanlı ya da katranımsı dışkı ve kanlı öksürük ya da kahve telvesi görünümünde  kusma gibi kanama belirtilerinden herhangi biri görüldüğünde acilen doktorunuza başvurunuz.
 7. Kullanımı kalp krizi ve felç de dahil olmak üzere yaşamı tehdit eden kalp  ve dolaşım problemlerini arttırmaktadır. İlacın kullanım süresi uzadıkça bu riskler daha da artacaktır.
 8. Tedaviniz sırasında göğüs ağrısı, halsizlik, nefes almada zorluk, konuşmada bozukluk, görme ve denge bozuklukları gibi kalp ve dolaşım problemlerinin herhangi biri ile karşılaşırsanız tıbbi yardım için acilen doktorunuza başvurmalısınız.
 9. Bypass ameliyatı öncesi ve sonrası  kesinlikle kullanmayınız.
 10. İlacın kullanımı sırasında yaşlı hastalarda mide ve bağırsaklarda kanama riski daha fazladır.
 11. Eğer daha önceden geçirmiş olduğunuz kalp krizi ve felç , kanama ve pıhtılaşma bozukluğu, geçirmiş olduğunuz  mide ülseri veya mide kanaması  ile konjestif kalp yetmezliği, yüksek kan basıncı, yüksek tansiyon, astım, burunda  polip varlığı, düzensiz nöbetler, epilepsi, karaciğer  rahatsızlığı, böbrek rahatsızlığı ve son iki hafta içerisinde MAO  inhibitörü kullanımı gibi durumlarda doktorunuzu bilgilendirmeden bu ilacı kullanmayınız. Bu ilacın kullanımı sizin için uygun olmayabilir veya ilacı güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için doz ayarlamaları ve spesifik testlere ihtiyaç duyabilirsiniz.
 12. İlacı kullanırken doktorunuza danışmadan grip, soğuk algınlığı veya ağrıya karşı başka bir ilaç kullanmayınız. İlacın içeriği ile aynı olan birçok reçetesiz ilaç vardır. Bunun için kullanmakta olduğunuz diğer ilaçların etiket veya prospektüsünü okuyarak asetilsalisilik asit, ibuprofen, indometasin, meloksikam, piroksikam, ketoprofe veya naproksen içerip içermediğini öğreniniz.
 13. Eğer kalp krizi ve felç gibi durumlardan korunmak üzere kullandığınız aspirin ve çeşitlerini kullanıyorsanız bu ilacı kullanmaktan kaçınınız. Çünkü bu ilaç aspirin ve türevlerinin kalp ve damarlarınız üzerindeki koruyucu etkisini azaltabilir. Eğer tıbbı zorunluluk gereği ikisini de kullanmanız  gerekiyorsa;  bu ilacı, aspirin veya türevlerinden herhangi birini aldıktan 30 dakika sonra veya almadan en az 8 saat önce alınız.
 14. 12 yaşın altındaki çocuklarda kullanmayınız.
 15. İlacı kullanırken alkol almaktan kaçınınız. Alkol kullanımı ilacın olası yan etkilerini daha da arttıracaktır.
 16. Hamilelik döneminde özellikle son üç ayda ve emzirme dönemlerinde kullanımı önerilmemektedir. Emzirme döneminde  anne sütüne geçer ve emzirilen bebeğe zarar verebilir.

COLDAWAY COLD FLU Film Tablet’in Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. İlacın her dozunu bir bardak dolusu su ile birlikte alınız.  İlacın midede  yol açabilecek tahrişi azaltabilmek amacıyla yemeklerle birlikte veya sütle birlikte almanız önerilir. 5 günden fazla kullanılmamalıdır.

 

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz
 2. Mide bulantısı, kusma, baş dönmesi, sersemlik hissi, ağız kuruluğu, sinirlilik ve uykusuzluk yaygın görülen yan etkilerdir.

İlaç Etken Maddesi:  İbuprofen, Psödoefedrin hidroklorür

İlaç Marka İsmi: COLDAWAY COLD FLU Film Tablet

COLDAWAY COLD FLU Film Tablet İlaç Prospektüsü


COLDAWAY COLD FLU Film Tablet İlaç Prospektüsü

Bir Yorum Yazın