Colchicum-Dispert Draje

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi Kolşisin’dur. Colchicum-Dispert Draje, vücudun ürik asit kristallerine verdiği tepki şeklini değiştirerek  Gut hastalığının  (damla hastalığı) ataklarını engellemek için kullanılan bir ilaçtır. Bu ilaç gut (damla hastalığı) hastalığını kökten tedavi etmemekte ya da  başlamış olan gut ataklarını durdurmamaktadır. Ayrıcı ailesel akdeniz ateşi ve behçet hastalığı ile ilgili bir ilaçtır.

Colchicum-Dispert Draje Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Vücudun ürik asit kristallerine verdiği tepki şeklini değiştirerek  Gut hastalığının  (damla hastalığı) ataklarını engellemek için kullanılan bir ilaçtır.
 3. Eğer karaciğer hastalığı, böbrek hastalığı, şeker hastalığı, mide ve bağırsak hastalığı, mide ülseri, kan hastalığı, kalp hastalığı, çok fazla alkol kullanımı  veya herhangi bir kanser tedavisi görüyor olmak  (kemoterapi veya radyasyon tedavisi de dahil) gibi rahatsızlıklardan herhengi birine sahipseniz. bu  ilacı kullanmadan önce mutlaka doktorunuzu bilgilendirmeniz gerekmektedir.
 4. Bu ilacı kullanırken kesinlikle alkol almayınız. Çünkü alkol kullanımı kandaki ürik asit seviyesini yükseltebilir.
 5. Bu ilaç gut (damla hastalığı) hastalığını kökten tedavi etmemekte ya da  başlamış olan gut ataklarını durdurmamaktadır. Ayrıca ailesel akdeniz ateşi ve behçet hastalığı ile ilgili bir ilaçtır.
 6. Bu ilacı düzenli bir şekilde kullanırsanız etkisini hemen farkedeceksiniz. Çonkü gut ataklarının sıklığı azalacaktır.
 7. Hamilelik döneminde bu ilacı kesinlikle kullanmayınız.  Emzirme döneminde ise doktorunuza danışınız.

  Colchicum-Dispert Draje’in Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. Her dozu  bir bardak dolusu su ile birlikte yemek esnasında  yutunuz.

İlacın Olası Yan Etkileri

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. İdrar yapamama veya çok az idrar yapma, idrarda kan bulunması, küçük kırmızı noktalar ya da lekeler şeklinde cilt kanamaları, kanama eğiliminde artış, yüksek ateş, titreme, boğaz ağrısı, yutma zorluğu, şok, kanlı ya da şiddetli ishal, karın ağrısı, mide bulantısı, kusma  gibi yan etkilerde ilacın kullanımını durdurup derhal doktorunuza başvurunuz.

 

İlaç Etken Maddesi:  Kolşisin

İlaç Marka İsmi: Colchicum-Dispert Draje

Bir Yorum Yazın