CLINOPER Jel

Endikasyon Bilgisi :

İlacın Etken Maddesi Benzoil peroksit, Klindamisin fosfat’tır. CLINOPER Jel, bakterilerin cilt üzerinde gelişimini engelleyerek çalışan antibiyotik bir ilaçtır. Cildin dış yüzeyini hafif kurutucu ve soyucu özelliğiyle fazla yağ ve kirin ciltten kolayca temizlenmesini sağlar. Sivilce (akne) tedavisinde kullanılır.

CLINOPER Jel Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar:

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Bakterilerin cilt üzerinde gelişimini engelleyerek çalışan antibiyotik bir ilaçtır. Cildin dış yüzeyini hafif kurutucu ve soyucu özelliğiyle fazla yağ ve kirin ciltten kolayca temizlenmesini sağlar. Sivilce (akne) tedavisinde kullanılır.
 3. İlacın tam etkisini görmeniz 12 haftayı bulabilir. Tedavi süresi 12 haftadan daha uzun sürmemelidir.
 4. Tedavi süresince güneş ışınlarından ve yapay  UV ışınlarından  (güneş lambaları veya solaryum gibi) kaçınınız. Çünkü bu ilaç cildinizi güneş ışınlarına  karşı hassas hale getirebilir.  Cildinizde güneş yanıkları ve lekeler oluşabilir.
 5. Rüzgar yanığı ve güneş yanığı ciltlere, tahriş ve hasar görmüş ciltlere uygulamayınız.
 6. Tedavi sırasında, ciltte tahrişe sebep olabilecek, sert sabunlar, sert şampuanlar, saç boyası, tüy dökücüler ve alkollü cilt ürünleri veya kireçli ürünler kullanmaktan kaçınınız.
 7. Ağzınıza veya gözünüze temas ettirmeyiniz. Teması halinde bol su ile yıkayınız.
 8. İlacın daha sık ve daha çok kullanımı tedavi sürecini hızlandırmayacağı gibi yan etkilerini arttırabilir. Doktorunuzun reçetede belirttiği şekilde ve sürede kullanınız.
 9. İlacı kullanmaya başladıktan birkaç hafta içinde iyileşme görülse de doktorunuzun tavsiye ettiği sürece kullanmaya devam  ediniz.
 10. Eğer  ülseratif  kolit rahatsızlığınız varsa  ya da bağırsaklarınızda iltihaplanma veya antibiyotik kullanımına bağlı kalın bağırsak iltihaplanması öykünüz varsa ya da daha önce bu rahatsızlıklardan birini yaşadıysanız, bu ilacı kullanmadan önce muhakkak doktorunuza durumunuzu söyleyiniz. Bu ilacın kullanımı sizin için uygun olmayabilir.
 11. İlacın, renkli kıyafetlere ve çarşaflara teması halinde rengini açma ve saçlara teması halinde  beyazlatma etkisi vardır.
 12. 12 yaşın altındaki çocuklarda kullanmayınız.
 13. Gebelik ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan bu ilacı kullanmamalısınız.

CLINOPER Jel’in kullanım Şekli:

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. Tedavi edilecek bölgeyi temizleyip ılık su ile durulayınız. Kuruladıktan sonra ilacı, ince bir tabaka halinde tedavi edilecek bölgeye sürünüz.  Günde bir kez akşamları uygulanmalıdır.

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı, nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Uygulanan bölgede kuruluk, yanma, kızarıklık, kaşıntı ve soyulma yaygın görülen yan etkilerdendir.

İlaç Etken Maddesi: Benzoil peroksit, Klindamisin fosfat

İlaç Marka İsmi: CLINOPER Jel

CLINOPER Jel İlaç Prospektüsü


CLINOPER-Jel-İlaç-Prospektüsü

Yorum(3)

 1. 29 Haziran 2016
  • 22 Temmuz 2016
 2. 20 Ekim 2016

Bir Yorum Yazın