Cipro Film Tablet 500 mg

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi  Siprofloksasin hidroklorür’dür. Cipro Film Tablet 500 mg, vücuttaki bakterilerle savaşarak, bakterilerin sebep olduğu enfeksiyonları tedavi eden güçlü bir antibiyotiktir. Solunum yolu enfeksiyonları (Akut sinüzit, orta kulak iltihabı, bronşit, kronik bronşit, zatürre) tedavisinde,  göz enfeksiyonları, böbrek ve idrar yolu enfeksiyonları, genital bölge enfeksiyonları, bel soğukluğu (gonore),  cilt ve yumuşak doku enfeksiyonları, karın içi enfeksiyonları, kemik ve eklem enfeksiyonları, kanda meydana gelen enfeksiyonlar (septisemi), bağışıklık sistemi zayıflamış olan hastalarda oluşabilecek enfeksiyonların önlenmesi  ve tedavisinde , neisseria meningitidis adlı bakterinin sebep olduğu enfeksiyonların önlenmesinde ve şarbon hastalığı tedavisinde kullanılır.

Cipro Film Tablet 500 mg Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Vücuttaki bakterilerle savaşarak , bakterilerin sebep olduğu enfeksiyonları tedavi eden güçlü bir antibiyotiktir.
 3. Tedaviniz süresince, süt ve süt ürünlerini tüketmeyiniz. Bu ürünler tedavinin etkinliğini azaltabilir.
 4. Alüminyum ve magnezyum hidroksit içeren antasitlerle 1-2 saat aralıklı olarak kullanınız.
 5. Eğer tizanidin etken maddeli bir ilaç kullanıyorsanız ya da antibiyotik alerjiniz varsa kullanmayınız.
 6. Tedaviniz süresince, kafein tüketmekten kaçınınız. Kafeinin etkilerini güçlendirici etkisi vardır.
 7. İlacın kullanımı ishale sebep olabilir.  Eğer sulu ve kanlı ishaliniz var ise acilen  doktorunuza başvurunuz. Bu durum yeni bir enfeksiyonun belirtisi olabilir. Doktorunuz söylemedikçe ishali durdurmak için herhangi bir ilaç kullanmayınız.
 8. Eğer böbrek hastalığınız, karaciğer hastalığınız, diyabet (şeker hastalığınız) veya eklem rahatsızlığınız ya da çizgili kas zayıflığı, daha önce geçirilmiş nöbet,  hipokalemi veya uzun QT sendomu rahatsızlığınız var ise  bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza söyleyiniz. İlacı güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına ve spesifik testlere ihtiyaç duyabilirsiniz.
 9. İlacı almadan önceki 6 saat ve aldıktan sonraki 2 saat süresince, sükrafat (Antepsin) veya didanozin (Videx) ya da antiasit, vitamin veya  mineral  tabletleri almaktan kaçınınız. Bu ilaçla birlikte kullanılmaları Cipro nun  etkinliğini azaltmaktadır.
 10. Kullanımı cildinizi güneşe karşı hassas hale getirebilir. Güneş ışınlarından, solaryumdan, güneş lambalarından uzak durunuz.
 11. Kullanımı tendon şişmesi ya da yırtılmasına sebep olabilir. Eğer, 60 yaşın üzerindeyseniz veya ağız yoluyla steroid grubu bir ilaç alıyorsanız ya da  böbrek, kalp veya akciğer nakli geçirdiyseniz bu riskin meydana gelmesi olasılığı daha fazladır.
 12. Tedaviniz sırasında, ani bir ağrı, acı, şişlik ve eklemlerinizde hareket zorluğu gibi durumlarla karşılaşırsanız, ilacın kullanımını durdurup acilen doktorunuza başvurunuz.
 13. Tedaviniz süresince her zamankinden daha fazla sıvı tüketmelisiniz.
 14. Hamilelik ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan kullanmayınız. Eğer tedaviniz sırasında hamile kalırsanız veya hamilelik şüphesi varsa acilen doktorunuzu haberdar ediniz. Hamilelik döneminde kullanımı, doğmamış bebek için zararlı olabilir.  Emzirme döneminde, anne sütüne geçer ve emzirilen bebeğe zarar verebilir.

 Cipro Film Tablet 500 mg’ın Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. Her tableti bir bardak dolusu su ile birlikte alınız.

İlacın Olası Yan Etkileri

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Mide bulantısı ve ishal yaygın görülen yan etkilerdir.

 

İlaç Etken Maddesi:   Siprofloksasin hidroklorür
İlaç Marka İsmi: Cipro Film Tablet 500 mg

Cipro Film Tablet 500 mg İlaç Prospektüsü


Cipro-Film-Tablet-500-mg-İlaç-Prospektüsü

Yorum(14)

 1. 30 Temmuz 2015
  • 12 Mayıs 2016
 2. 24 Mayıs 2016
 3. 26 Mayıs 2016
 4. 5 Ağustos 2016
 5. 10 Ağustos 2016
 6. 21 Ağustos 2016
 7. 23 Ağustos 2016
 8. 7 Eylül 2016
 9. 2 Ekim 2016
 10. 14 Aralık 2016
 11. 6 Şubat 2017
 12. 10 Mart 2017
 13. 14 Mart 2017

Bir Yorum Yazın