Carnitene Oral Solüsyon

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi  L – Karnitin’dir. Carnitene Oral Solüsyon, enerji üretim maddesi olarak kullanılan yağ asitlerini hücre içinde gerekli yere götürür. Karnitin yetmezliği ve hemodiyaliz hastalarında görülen karnitin yetersizliği tedavisinde kullanılan bir ilaçtır.

Carnitene Oral Solüsyon Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

  1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
  2. Enerji üretim maddesi olarak kullanılan yağ asitlerini hücre içinde gerekli yere götürür. Karnitin yetmezliği ve hemodiyaliz hastalarında görülen karnitin yetersizliği tedavisinde kullanılan bir ilaçtır.
  3. Diyaliz hastası iseniz veya ağır böbrek rahatsızlığınız varsa bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza durumunuzu söyleyiniz. İlacı güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına ve spesifik testlere ihtiyaç duyabilirsiniz.
  4. Bu ilacı kullanırken nefesinizde, idrarınızda veya terinizde balık kokusuna benzer ağır bir koku duyarsanız doktorunuzla görüşünüz.
  5. Hamilelik döneminde ve emzirme dönemlerinde bu ilacı doktorunuza danışmadan kullanmayınız.

Carnitene Oral Solüsyon’un Kullanım Şekli :

  1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
  2. İlacınızı almadan önce iyice çalkalayınız. İlacı, doğru dozda aldığınızdan emin olmak için  bir ölçüm kaşığı veya doz kabı ile alınız. Yemek kaşığı kullanmayınız. İlacınızı içmeden önce, bir miktar sıvı ile sulandırdıktan sonra içiniz.

 

İlacın Olası Yan Etkileri :

  1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
  2. Balık kokusuna benzer vücut kokusu veya nöbet geçirme gibi yan etkilerde doktorunuza başvurunuz.

 

İlaç Etken Maddesi: L – Karnitin

İlaç Marka İsmi: Carnitene Oral Solüsyon

Bir Yorum Yazın