Cardopan Plus Film Tablet

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi Hidroklorotiyazit, Valsartan’dır. Cardopan Plus Film Tablet, kan damarlarını daraltarak tansiyonu yükselten  anjiyotensin II  adlı maddenin kan damarlarını daraltmasını  engeller. Böylece tansiyonu düşürüp , kan akışını verimli hale getirir. Vücuttaki fazla tuz, vücutta su tutulumuna neden olduğundan  tuzun  vücut tarafından emilimini engelleyen güçlü  bir idrar söktürücüdür. Yüksek tansiyon tedavisinde kullanılır.

Cardopan Plus Film Tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Kan damarlarının daralmasını önleyerek, kan basıncını düşürüp kan akışını düzenleyen hipertansiyon (yüksek tansiyon)  ilacıdır.
 3. Eğer karaciğer ve böbrek hastalığınız varsa veya konjestif kalp yetmezliği, kalp hastalığı, diyabet (şeker hastalığı), lupus, gut hastalığı, kanda düşük veya yüksek potasyum seviyesi, astım veya alerji gibi rahatsızlıklarınız  var ise bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza söyleyiniz. İlacı güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına ve spesifik testlere ihtiyaç duyabilirsiniz.
 4. Bu ilacın kullanımı sırasında potasyum takviyeleri veya tuz türevleri kullanmayınız.
 5. Bu ilacın kullanımı nadiren de olsa iskelet kas dokusunda bozulmalara yol açabilir. Bu durum böbrek yetmezliğine sebep olabilir. Eğer halsizlik, kaslarda güçsüzlük, kas ağrısı durumu ve bunlarla birlikte mide bulantısı, kusma, ateş ve koyu renk idrar görülürse tıbbi yardım için derhal doktorunuza başvurmalısınız.
 6. İlacın kullanımının üzerinizde etkisinin olumlu olup olmadığını anlamak için tansiyonunuzu düzenli olarak kontrol ettirmeniz gerekmektedir.
 7. Kendinizi iyi hissetmeye başlasanız bile, ilacın kullanımına devam ediniz. Yüksek tansiyon sıklıkla belirti göstermez.
 8. Bu ilacı kullanırken kesinlikle alkol almayınız. Alkol ile birlikte alımı ilacın yan etkilerini arttırmaktadır. .
 9. Eğer eğer şiddetli karaciğer yetmezliği, siroz, şiddetli böbrek fonksiyon bozukluğu, safra yollarında tıkanıklık, idrar yapamama, kandaki potasyum seviyesinin sürekli düşük olması, sülfonamid grubu ilaçlara alerji, gebelik ve emzirme döneminde olmak durumlarından herhangi birine sahipseniz, bu ilacı kullanmayınız.
 10. Bu ilaç düşünce ve reaksiyonlarınızı bozabilecek özelliklere sahiptir. Eğer makine ve araç kullanacaksanız çok dikkatli olmalısınız.
 11. Hamilelik döneminde ya da hamile kalmayı planlıyorsanız bu ilacı kullanmayınız. Eğer ilacın kullanımı sırasında hamile kalırsanız derhal doktorunuza durumu bildirmeli ve ilacın kullanımını durdurmalısınız. Gebeliği önlemek için etkili bir doğum kontrol yöntemi kullanınız. Çünkü bebekte doğum kusurlarına yol açabilir. Emzirme döneminde ise doktorunuza danışmadan bu ilacı kullanmayınız.

 

Cardopan Plus Film Tablet’in Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. İlacınızı bir bardak dolusu su  ile birlikte  alınız.

İlacın Olası Yan Etkileri

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Kalp atışlarında düzensizlik ya da hızlı kalp atışları, baş dönmesi hissi, bayılacakmış gibi hissetme, mide bulantısı, kusma, ciltte ve gözlerde sarılık,  huzursuzluk hissi, halsizlik,  kas ağrısı, ağız kuruluğu, susuzluk, idrar yapmada artış gibi yan etkilerde acil yardım için doktorunuza başvurmalısınız.

 

İlaç Etken Maddesi:   Hidroklorotiyazit, Valsartan

İlaç Marka İsmi: Cardopan Plus Film Tablet

Bir Yorum Yazın