Canesten Krem

Endikasyon Bilgisi:

İlacın Etken Maddesi Klotrimazol’dur. Canesten Krem, vücutta oluşan mantar enfeksiyonlarına karşı savaşan, cilt üzerinde çoğalmasını engelleyen bir mantar ilacıdır.  Dermatofitler (cilt hastalıklarına sebep olan mantarlar), mayalar ve küflerin sebep olduğu dermatomikoz (Mantarların deride oluşturduğu yangıyla karakterize hastalık) adı verilen cilt hastalıkları ve eritrazmanın (koltuk altlarında, uylukların iç kısımlarında  ve torbalarda ortaya çıkan kırmızı kahverengi lekelerle belirgin bulaşıcı deri hastalığı) tedavisinde kullanılır. Ayrıca  kadınlarda genital organın dudak ve bitişik bölgelerinde oluşan mantar enfeksiyonu ve erkeklerde maya mantarlarının sebep olduğu sünnet derisi ve erkek cinsellik organı olan penis başında gelişen  ağrı, sızı, yanma, kızarma ve şişme ile belirgin mantar enfeksiyonu tedavisinde kullanılır.

Canesten Krem Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar:

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Vücutta oluşan mantar enfeksiyonlarına karşı savaşan, cilt üzerinde çoğalmasını engelleyen bir mantar ilacıdır.
 3. Kullanmaya başladıktan hemen sonra iyileşme belirtileri görülebilir. Doktorunuzun reçetede belirttiği kullanma süresini dikkate alınız. Çünkü enfeksiyon tamamen temizlenmeden de iyileşmeler görülebilir.
 4. İlacın  uygulandığı yerin hava almasını engelleyecek giysiler giymemelisiniz. Bol, gevşek  ve pamuklu kıyafetler giymelisiniz. Tedavi edilen yer ayaklarınız ise pamuklu çorap, sandalet  ve hava dolaşımını sağlayabilecek ayakkabılar giyiniz. Genellikle ayaklarınızı kuru tutunuz.
 5. Tedavi başladıktan sonra 2-4 hafta içerisinde iyileşme belirtileri görülmezse ya da daha da kötüleşirse derhal doktorunuza başvurunuz.
 6. Göz, burun ve ağız içine kaçmasından sakınınız. Yanlışlıkla teması halinde bol su ile yıkayınız.
 7. İlacın prezervatife (kondom) teması halinde, prezervatifin yırtılmasına ve sızıntıya sebep olabilir. Dolayısıyla ilaçla prezervatifin temasından kaçınınız.
 8. Penis başı, klitoris ve kadın üreme organının dış bölümünün iltihabi mantar enfeksiyonlarında sprey kullanmayınız. Sadece krem formunu kullanınız.
 9. Gebelik ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan kullanmayınız.

Canesten Krem’in kullanım Şekli:

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. İlacı uygulayacağız bölgeyi temizleyiniz. Parmağınızla  ufak miktarda aldığınız ilacı ince bir tabaka halinde ilgili bölgeye yayıp hafif hareketlerle sürünüz. Günde 2-3 defa uygulanmalıdır. Üzerini hava almayacak şekilde kapatmayınız veya bandajlamayınız. Tedaviden iyi sonuç alabilmeniz için ilacı düzenli şekilde ve yeterli sürede kullanınız.

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. İlacı uyguladığınız bölgede ödem, kaşıntı, kızarıklık, tahriş ve yanma hissi gibi yan etkilerden herhangi biri görüldüğünde doktorunuza başvurunuz.
 2. İlacın kullanımına bağlı olarak yaygın görülen herhangi bir yan etki bildirilmemiştir.

 

İlaç Etken Maddesi:   Klotrimazol
İlaç Marka İsmi: Canesten Krem

Canesten Krem Kullanma Talimatı


Canesten-Krem-İlaç-Prospektüsü

1 Yorum

 1. 12 Aralık 2016

Bir Yorum Yazın