Canesten Krem

Endikasyon Bilgisi:

İlacın Etken Maddesi Klotrimazol’dur. Canesten Krem, vücutta oluşan mantar enfeksiyonlarına karşı savaşan, cilt üzerinde çoğalmasını engelleyen bir mantar ilacıdır.  El ve ayak parmak aralarında oluşan mantar hastalıkları (atlet ayağı-tinea pedis); kasıklarda ve koltuk altlarında görülen mantar hastalıkları (tinea kruris); derinin kıvrımlı yerlerinde, tırnaklarda ve iç organlarda görülen mantar enfeksiyonu (moniliyaz); avuç içlerinde görülen kronik mantar enfeksiyonu (tinea manum); gövde, kol ve bacaklarda görülen yüzeysel mantar enfeksiyonu (tinea korporis);  sarımsı-kahve veya kahverengi lekelerden oluşan bir tür mantar hastalığı (pitriyazis versikolor); dolama; deride yağ bezlerinin yoğun olduğu yerlerde görülen iltihaplı ve kaşıntılı bir cilt hastalığı (unna hastalığı), koltuk altlarında, uylukların iç kısımlarında  ve torbalarda ortaya çıkan kırmızı kahverengi lekelerle belirgin bulaşıcı deri hastalığı (eritrazma). kadınlarda genital organın dudak ve bitişik bölgelerinde oluşan mantar enfeksiyonu ve erkeklerde maya mantarının sebep olduğu sünnet derisi ve penis başında oluşan mantar enfeksiyonunun tedavisinde kullanılır.

Canesten Krem Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar:

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Vücutta oluşan mantar enfeksiyonlarına karşı savaşan, cilt üzerinde çoğalmasını engelleyen bir mantar ilacıdır.
 3. Kullanmaya başladıktan hemen sonra iyileşme belirtileri görülebilir. Doktorunuzun reçetede belirttiği kullanma süresini dikkate alınız. Çünkü enfeksiyon tamamen temizlenmeden de iyileşmeler görülebilir.
 4. İlacın  uygulandığı yerin hava almasını engelleyecek giysiler giymemelisiniz. Bol, gevşek  ve pamuklu kıyafetler giymelisiniz. Tedavi edilen yer ayaklarınız ise pamuklu çorap, sandalet  ve hava dolaşımını sağlayabilecek ayakkabılar giyiniz. Genellikle ayaklarınızı kuru tutunuz.
 5. Tedavi başladıktan sonra dört hafta içerisinde iyileşme belirtileri görülmezse ya da daha da kötüleşirse derhal doktorunuza başvurmalısınız.
 6. Göz, burun ve ağız içine kaçmasından sakınınız. Yanlışlıkla teması halinde bol su ile yıkayınız.
 7. İlacın prezervatife (kondom) teması halinde, prezervatifin yırtılmasına ve sızıntıya sebep olabilir. Dolayısıyla ilaçla prezervatifin temasından kaçınınız.
 8. Penis başı, klitoris ve kadın üreme organının dış bölümünün iltihabi mantar enfeksiyonlarında sprey kullanmayınız. Bu ilacın  sadece krem formunu kullanınız.
 9. Gebelik ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan bu ilacı kullanmamalısınız.

Canesten Krem’in kullanım Şekli:

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. İlacı uygulayacağız bölgeyi temizleyiniz. Parmağınızla  ufak miktarda aldığınız ilacı ince bir tabaka halinde ilgili bölgeye yayıp hafif hareketlerle sürünüz. Üzerini hava almayacak şekilde kapatmayınız veya bandajlamayınız. Tedaviden iyi sonuç alabilmeniz için ilacı düzenli şekilde ve yeterli sürede kullanınız.

 

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. İlacı uyguladığınız bölgede ödem, kaşıntı, kızarıklık, tahriş ve yanma hissi gibi yan etkilerden herhangi biri görüldüğünde doktorunuza başvurunuz.

 

İlaç Etken Maddesi:   Klotrimazol

İlaç Marka İsmi: Canesten Krem

Canesten Krem İlaç Prospektüsü


Canesten-Krem-İlaç-Prospektüsü

Bir Yorum Yazın