CAFERGOT Draje

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi Ergotamin tartarat, Kafein’dir. CAFERGOT Draje, kafatası ve beyinde bulanan kan damarlarını daraltarak kan akışını düzenler. Aura (nöbet öncesi görülen genellikle birkaç saniye süren uyarılar; dokunma duyusunda değişiklik ve karıncalanma; kendini kötü hissetme veya iç sıkıntısı ya da tam tersi neşe ve kendini çok iyi hissetme; vücudun çeşitli bölgelerinde görülen seyirme ya da kas hareketleri en sık görülen belirtilerdir.)  ile birlikte görülen veya aura olmadan görülen migren ataklarının tedavisi ile ilgili bir ilaçtır.

CAFERGOT Draje Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Kafatası ve beyinde bulanan kan damarlarını daraltarak kan akışını düzenler.Baş ağrılarında, aura ile birlikte veya aura olmadan önce gelen migren ataklarında kullanılan bir ilaçtır.
 3. Eğer damar tıkanıklığı ile ilgili bir rahatsızlığınız veya koroner arter rahatsızlığınız varsa ya da önceden geçirilen felç ve  kalp krizi öykünüz, böbrek yetmezliği, karaciğer yetmezliği, kalp yetmezliği, şiddetli yüksek tansiyon, sepsis (mikropların kana karışması) rahatsızlığınız varsa, hamileyseniz veya emzirme döneminde iseniz bu ilacı kullanmayınız.
 4. Bu ilaç yalnızca başlamış olan başağrılarını tedavi edecektir. Migren başağrılarını engellemeyecek ve atakların sayısını azaltmayacaktır.
 5. Bu ilaç yalnızca doktor tarafından onaylanmış migren baş ağrılarında kullanılır. Normal baş ağrıları ve normal migren ağrılarından farklı türdeki baş ağrılarının tedavisinde kullanılmamalıdır.
 6. İlacın kullanımı sırasında el ve ayaklarınızda uyuşma görülürse ilacın alımını durdurup derhal doktorunuza başvurunuz.
 7. Bu ilaç ile bazı ilaçların kullanımı beyne ya da vücudun diğer kısımlarına olan kan akışının azalması tehlikesini yaratabilir. Özellikle antibiyotikler, antidepresanlar, kalp veya tansiyon ilaçları ya da AIDS tedavisi için kullandığınız ilaçları doktorunuza bildiriniz.
 8. Eğer yüksek tansiyonunuz; karaciğer rahatsızlığınız; kalp ritm bozukluğunuz veya koroner arter rahatsızlığına yönelik risk faktörlerine (diyabet, menapoz, sigara kullanımı, aşırı kilo, yüksek tansiyon veya yüksek kolesterol, aile geçmişinde koroner atardamar hastalıkları, 40 yaşından daha yaşlı erkek olmak veya rahmi ameliyatla alınmış bir kadın olmak gibi) sahipseniz bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza söyleyiniz. İlacı güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için dozaj ayarlamalarına ve spesifik testlere ihtiyacınız olabilir.
 9. İlacın hamilelik döneminde kullanılması doğmamış bebeğe zarar verebilir. Eğer ilacın kullanımı sırasında hamile kalırsanız derhal doktorunuza durumu bildirmeli ve ilacın kullanımını durdurmalısınız. Gebeliği önlemek için etkili bir doğum kontrol yöntemi kullanınız. Çünkü bebekte doğum kusurlarına yol açabilir. Emzirme döneminde ise doktorunuza danışmadan bu ilacı kullanmayınız.

CAFERGOT Draje’nin Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. İlacınızın her dozunu  bir bardak dolusu su ile birlikte alınız.

İlacın Olası Yan Etkileri

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. El ve ayak parmaklarında karıncalanma, kas ağrısı, hissizlik, kalp krizi, göğüs ağrısı , halsizlik  gibi durumlarda derhal ilacın alımınıı durdurup  doktorunuza başvurunuz.

İlaç Etken Maddesi: Ergotamin tartarat, Kafein

İlaç Marka İsmi: CAFERGOT Draje

Bir Yorum Yazın