Buspon 5 mg Kapsül

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi  Buspiron hidroklorür’dür.  Buspon 5 mg Kapsül, beyinde dengesiz hale gelerek anksiyeteye (endişe, kaygı)  sebep olabilecek kimyasalları etkileyen bir ilaçtır. Anksiyetenin ( endişe, kaygı hali) kısa süreli tedavisinde ve  ruhsal çöküntü belirtileri veya bu belirtiler olmaksızın endişe ve korku (anksiyete)  semptomlarının tedavisinde kullanılır.

Buspon 5 mg Kapsül Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Anksiyetenin ( endişe, kaygı hali) kısa süreli tedavisinde ve  ruhsal çöküntü belirtileri veya bu belirtiler olmaksızın endişe ve korku (anksiyete)  semptomlarının tedavisinde kullanılır.
 3. Eğer MAO inhibitörü grubuna ait bir ilaç kullanıyorsanız, bu ilacı kullanabilmeniz için en az 14 gün beklemelisiniz. MAO inhibitörü vücudunuzdan tamamen temizlenmeden bu ilacı kullanırsanız, hayati tehlikeler yaratabilecek yan etkilere maruz kalabilirsiniz. Bu ilacın kullanımını bıraktıktan sonra ise, MAO inhibitörü grubuna ait bir ilaç kullanacaksanız yine 14 gün beklemelisiniz.
 4. İlacın kullanımı sırasında  greyfurt  ve greyfurt suyu tüketmeyiniz. Bu ilaç greyfurt ürünleri ile etkileşime girebilir. Bu  etkileşim tehlikeli durumlara yol açabilir.
 5. Sadece kısa bir süre için kullanılmalıdır. İlacın kullanımını aniden bırakmayınız. Çünkü yoksunluk semptomları yaşayabilirsiniz. İlacın kullanımını yavaş yavaş doktor gözetiminde bırakmalısınız.
 6. Tedaviniz sırasında alkol almayınız.
 7. Eğer karaciğer veya böbrek yetmezliği, durgunluk halleri, akut dar açılı göz tansiyonu, çizgili kas zayıflığı   gibi rahatsızlıklarınız  var ise bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza durumunuzu anlatınız. İlacınızı güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına ve spesifik testlere ihtiyaç duyabilirsiniz.
 8. İlacın kullanımı düşünce ve reaksiyonlarınızı bozabilecek yan etkilere sahip olduğundan, araç ve makine kullanacaksanız  ya da dinç ve uyanık olmayı gerektiren bir aktivasyon yapacaksanız dikkatli olunuz.
 9. 18 yaşın altındaki çocuklarda kullanılmamalıdır.
 10. İlacın durumunuzu iyileştirdiğinden emin olabilmeniz için, tedaviniz süresince doktorunuzla düzenli olarak görüşünüz.
 11. İlacınızı, soğuk algınlığı ilaçları, narkotik ağrı kesiciler, kas gevşeticiler, alerji ilaçları, uyku hapları ve anksiyete ilaçları gibi uyku verici ilaçlarla birlikte kullanmaktan kaçınınız.  Bu ilaçlardan herhangi birini düzenli olarak kullanıyorsanız doktorunuza söyleyiniz.
 12. Hamilelik  ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan kullanmayınız.

  Buspon 5 mg Kapsül’ün Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. İlacınızın her dozunu bir bardak dolusu su ile birlikte alınız.

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Baş ağrısı, baş dönmesi, sersemlik, sinirlilik, kaslarda zayıflık, uyuşma, koordinasyon eksikliği,  mide bulantısı, ishal, serotonin sendromu, bulanık görme, ciltte döküntü ve kaşıntı yaygın görülen yan etkilerdir.

İlaç Etken Maddesi:  Buspiron hidroklorür

İlaç Marka İsmi: Buspon 5 mg Kapsül

Buspon 5 mg Kapsül İlaç Prospektüsü


Buspon 5 mg Kapsül İlaç Prospektüsü

Bir Yorum Yazın

error: