Broksin Şurup

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi  Efedrin hidroklorür-Guaifenesin’dir. Broksin Şurup, bronş kaslarını gevşeterek bronşları genişletir, burun içindeki damarları sıkar ve şişmeyi önler. Solunum yolundaki salgıların yapışkanlığını ve koyu balgamın yoğunluğunu azaltarak verimli bir öksürük oluşturur. Böylece  balgamın kolay bir şekilde dışarıya atılmasını sağlayarak göğüs tıkanıklıklarını azaltır. Sigara içenlerde görülen öksürük  ve soğuk algınlığına bağlı burun tıkanıklığı,  soğuk algınlığı, nezle, farenjit, boğaz iltihabı, boğmaca ve kızamığa bağlı öksürük tedavisinde  kullanılır.

Broksin Şurup Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Sigara içenlerde görülen öksürük  ve soğuk algınlığına bağlı burun tıkanıklığı,  soğuk algınlığı, nezle, farenjit, boğaz iltihabı, boğmaca ve kızamığa bağlı öksürük tedavisinde  kullanılır.
 3. Eğer astım veya amfizem rahatsızlığı ile birlikte görülen kronik öksürük ve kalp ritm bozukluğunuz durumu varsa bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza bildiriniz.
 4. Bu ilacı kullanmadan önce son iki hafta içerisinde MAO inhibitörleri grubundan herhangi bir ilaç kullandıysanız bu ilacı kullanmayınız. MAO inhibitörü vücudunuzdan tamamiyle temizlenmeden öksürük veya soğuk algınlığı ilacı kullanırsanız ağır hatta hayati tehlike yaratabilecek yan etkilere maruz kalabilirsiniz. İlacı  kullanmadan önce kullandığınız bütün ilaçları doktorunuza söylemeniz gerekmektedir.
 5. Yüksek tansiyon ve hızlı kalp atışları ve ciddi bir kalp hastalığınız varsa bu ilacı kullanmayınız.
 6. Eğer karaciğer hastalığı, böbrek hastalığı, geçmişte veya halen var olan böbrek üstü bezi probleminiz (tümör gibi),  kalp hastalığı, felç (inme),  yüksek tiroid, şeker hastalığı, prostat büyümesi, yüksek tansiyon, göz tansiyonu, ani hastalık nöbetleri gibi rahatsızlıklardan herhangi birine sahipseniz  bu ilacı kullanımı sizin için uygun olmayabilir ya da ilacı güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına ve spesifik testlere ihtiyaç duyabilirsiniz.
 7. İlacın kullanımından 7 gün sonra durumunuzda bir iyileşme görülmezse hatta durmunuz daha da kötüleşirse  doktorunuzla görüşünüz.
 8. Eğer ani bir ameliyat geçirecekseniz, cerrahınıza son günlerde ne kadar süreyle  soğuk algınlığı ilacı kullandığınızı ameliyattan belli bir süre önce  söylemelisiniz.
 9. Yaşlı yetişkinlerin mide ve bağırsaklarla ilgili yan etkilere maruz kalma riski daha fazladır.
 10. Hamilelik döneminde ve emzirme dönemlerinde bu ilacı doktorunuza danışmadan kullanmayınız.

Broksin Şurup’un Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. İlacınızı bir ölçüm kabıyla veya şurubun kendi doz şırıngası ile alınız. Yemek kaşığı kullanmayınız.

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Hızlı veya düzensiz kalp atışları, ani hastalık nöbetleri, titreme ve idrar yapma zorluğu gibi yan etkilerden herhangi birine sahipseniz , tıbbi yardım için doktorunuza başvurunuz.

 

İlaç Etken Maddesi: Efedrin hidroklorür- Guaifenesin

İlaç Marka İsmi: Broksin Şurup

Bir Yorum Yazın