BRİCANYL Ekspektoran Şurup

Endikasyon Bilgisi:

İlacın etken maddesi Terbutalin sülfat, Guafenezin’dir.  BRİCANYL Şurup, solunum yollarındaki kasları gevşeterek solunumu geliştirir, nefes almayı kolaylaştırır.  Astımlı hastalarda veya diğer benzer durumlarda nefes darlığı, hışıltılı solunum gibi belirtileri iyileştirir. Ayrıca solunum yolundaki balgamı yumuşatarak, öksürüğü rahatlatır. Astımlı hastalarda yaşanabilecek solunum problemlerini önlemek  için düzenli tedavi olarak  kullanılmaktadır.

Bricanyl  Ekspektoran Şurup Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Astımlı hastalarda veya diğer benzer durumlarda nefes darlığı, hışıltılı solunum gibi belirtileri iyileştirir. Ayrıca solunum yolundaki balgamı yumuşatarak, öksürüğü rahatlatır.
 3. Eğer karaciğer veya böbreğinizde herhangi bir hastalığınız varsa ya da yüksek kan basıncı, yüksek tiroid, düzensiz kalp ritmi veya kalp rahatsızlığı geçmişiniz ya da şeker hastalığınız varsa; kullanmadan önce doktorunuzu durumunuz hakkında bilgilendiriniz.
 4. Porfiri (bir çeşit kan hastalığı) hastalarında ve kalp kası kalınlaşmasına bağlı kalp büyümesi olan hastalarda kullanılmamalıdır.
 5. İlacı düzenli kullanmanıza rağmen, astımdan dolayı geceleri çok sık uyanıyorsanız ya da  göğüs sıkışması ve nefes daralması başladıysa veya aldığınız mevcut doz sizi rahatlatmıyorsa  acilen doktorunuza başvurunuz. Bu tür şikayetler astımınızın kontrol altına alınamadığının belirtileridir.
 6. Tedaviniz sırasında sigara içilen ortamdan uzak durmalı, soğuk ve kuru havada kalmamalı, tozlu havada solumamalı, hayvan tüyü gibi alerjik durumlardan  kaçınmalısınız.
 7. 2 yaşın altındaki çocuklarda  kullanılmamalıdır.
 8. Hamilelik  ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan kullanmayınız.

Bricanyl  Ekspektoran Şurup ‘un Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. İlacı bir ölçüm kabıyla veya şurubun kendi doz kaşığı ile alınız. Yemek kaşığı kullanmayınız.

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Kalp atışlarında artış, kas krampları, kandaki potasyum seviyelerinde azalma, baş ağrısı ve titreme yaygın görülen yan etkilerdir.

 

İlaç Etken Maddesi: Terbutalin sülfat, Guafenezin
İlaç Marka İsmi: Bricanyl  Ekspektoran Şurup

Bricanyl  Ekspektoran Şurup İlaç Prospektüsü


Bricanyl-Ekspektoran-Şurup-İlaç-Prospektüsü

Yorum(2)

 1. 9 Şubat 2016
 2. 8 Temmuz 2016

Bir Yorum Yazın