Benzidan Oral Sprey

Endikasyon Bilgisi :

İlacın Etken Maddesi Benzidamin hidroklorür’dür. Benzidan Oral Sprey, iltihaba ve ağrıya sebep olan biyolojik etkenleri azaltan, ağrı kesici ve iltihap önleyici bir ilaçtır. Ağız ve diş eti hastalıkları; diş eti iltihabının  giderilmesi ve önlenmesi; dil iltihabı; ağız bölgesindeki operasyonlardan sonra; ağız hijyeninin sağlanması;  diş ile ilgili operasyonlardan sonra diş eti iyileşmesinin hızlanması;  protez kullanımından dolayı oluşan ağız içi iltihapları; diş çekimi ve diş tedavilerinde tedaviye yardımcı olmak; ağız içi yüzeylerinin iltihaplanması; kemoterapi, radyoterapi veya diğer nedenlerden dolayı oluşan ağız içi yüzeyi iltihapları; aft;  ağız boşluğu ve boğaz bölgesindeki enfeksiyonlarda (boğaz ağrısı, bademcik iltihabı, soluk borusu iltihabı, farenjit gibi) kullanılır.

Benzidan Oral Sprey Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar:

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. İltihaba ve ağrıya sebep olan biyolojik etkenleri azaltan, ağrı kesici ve iltihap önleyici bir ilaçtır.
 3. Diş ile ilgili operasyonlardan sonra kullanılabilir.
 4. Diş ve diş eti sağlığınız için diş hekiminize 6 ayda bir muayene amaçlı gitmelisiniz.
 5. İlacı kullanırken kendinizi iyi hissetseniz bile ilacı doktorunuzun önerdiği süre boyunca kullanınız. Çünkü enfeksiyon tamamıyla temizlenmeden de şikayetlerinizde iyileşme belirtileri görülebilir.
 6. İlacı uyguladıktan sonra ağzınızda hoş olmayan bir tat oluşabilir. Bu tadı yok etmek için ağzınızı bir başka sıvı ya da su ile çalkalamayınız. Bu durum ilacın etkinliğini azaltır.
 7. İlacı yemekten sonra ve dişlerinizi fırçaladıktan sonra uygulayınız. İlacı ağzınızda bir dakika  kadar çalkalayınız. Daha sonra tükürünüz. Gargarayı yutmayınız. İlacı kullandıktan sonra dişlerinizi fırçalamayınız, bir şey yeyip, içmeyiniz.
 8. İlacın gözlerinize ve kulaklarınıza temasından kaçınınız. Teması halinde bol su ile yıkayınız.
 9. İlacı kullanmaya başladıktan birkaç hafta içinde iyileşme görülse de doktorunuzun tavsiye ettiği sürece kullanmaya devam ediniz. Çünkü  enfeksiyon tamamıyla temizlenmeden de belirtilerinizde iyileşme görülebilir.
 10. Eğer şiddetli karaciğer hastalığınız ya da böbrek hastalığınız varsa bu ilacı kullanmadan önce doktorunuzu bildiriniz.
 11.  Bu ilacı 6 yaşından küçük çocuklara vermeyiniz.
 12. Gebelik ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan bu ilacı kullanmamalısınız.

Benzidan Oral Sprey’in kullanım Şekli:

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. Spreyi kullanmadan önce düzenli bir püskürtme elde etmek için birkaç defe havaya püskürtünüz. Daha sonra ağzınızın içindeki ilgili bölgeye yönelterek püskürtünüz. Ağzınızda  kötü bir tat oluşabilir, ağzınızı su ile çalkalamayınız.

 

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı, nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Ağızda geçici uyuşukluk, karıncalanma hissi gibi hafif yan etkiler görülebilir.

 

İlaç Etken Maddesi:   Benzidamin hidroklorür

İlaç Marka İsmi: Benzidan Oral Sprey

Bir Yorum Yazın