BENİL Ekspektoran Şurup

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etkin maddesi Amonyum klorür, Difenhidramin hidroklorür, Mentol, Sodyum sitrat’tır. BENİL Ekspektoran Şurup, vücuttaki bir doğal kimyasal olan histaminin etkilerine zıt yönlü etki gösteren ve alerjik belirtilerin tedavisi ile ilgili antihistaminik etkisi olan  ve öksürük kesici , balgam söktürücü bir ilaçtır. Soğuk algınlığı; gribal enfeksiyonlar ve alerji  durumlarının sebep olduğu boğaz ve bronşların tahrişine bağlı öksürükler ile ilgilidir.

BENİL Ekspektoran Şurup Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Soğuk algınlığı; gribal enfeksiyonlar ve alerji  durumlarının sebep olduğu boğaz ve bronşların tahrişine bağlı öksürükler ile ilgilidir.
 3. Eğer son 14  gün içerisinde MAO inhibitörleri grubuna ait herhangi bir ilaç kullandıysanız, bu ilacı kullanmayınız. Eğer MAO inhibitörü vücudunuzdan tamamen temizlenmeden öksürük veya soğuk algınlığı ilacı kullanırsanız, hayati tehlikeler yaratabilecek yan etkilere maruz kalabilirsiniz.
 4. Eğer astım nöbetleriniz veya dar açılı göz tansiyonunuz varsa ya da prostat büyümesi rahatsızlığınız varsa  bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza söylemelisiniz.
 5. İlacı kullanmanıza rağmen öksürüğünüz geçmiyorsa doktorunuzla görüşünüz.
 6. Bu ilacı kullanırken alkol almaktan kaçınınız. Çünkü ilaçla birlikte alkol kullanımı ilacın olası yan etkileri olan uyuşukluk ve baş dönmesi hissini daha da arttırmaktadır.
 7. İlacı epilepsi hastası çocuklarda  kullanırken çocuk yakından takip edilmelidir. Bu konuda dikkatli olmalısınız.
 8. Bu ilacı tıbbı zorunluluk olmadıkça, 1 yaşın altındaki çocuklara vermeyiniz.
 9. Bu ilacı yeni doğmuş veya prematüre bebeklere vermeyiniz.
 10. İlacın kullanımı sırasında dikkat gerektiren aktiviteleri yapmamalısınız. Eğer makine veya araç kullanacaksanız ya da tehlikeli aktiviteleri yapacaksanız bu ilacı kullanmayınız.
 11. Hamilelik ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan bu ilacı kullanmayınız.

BENİL Ekspektoran Şurup’un Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. İlacınızı bir ölçüm kabıyla veya şurubun kendi doz şırıngası ile alınız. Yemek kaşığı kullanmayınız.

  İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Uyuşukluk ve uyuklama, ağız kuruluğu, baş dönmesi, deri döküntüleri, idrar tutulumu, bulanık görme, düşük tansiyon gibi durumlardan herhangi biri görüldüğünde ilacın kullanımına devam edip, doktorunuzla görüşünüz.

 

İlaç Etken Maddesi: Amonyum klorür, Difenhidramin hidroklorür, Mentol, Sodyum sitrat

İlaç Marka İsmi: BENİL Ekspektoran Şurup

l

Bir Yorum Yazın