Beloc Zok 25 mg Kontrollü Salımlı Film Tablet

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi  Metoprolol süksinat’tır. Beloc Zok 25 mg Kontrollü Salımlı Film Tablet, stres hormonlarının kalpteki etkisini azaltarak kalp atım hızının (nabzın) yavaşlamasını sağlar. Yüksek tansiyon (hipertansiyon)  ve göğüs ağrısının (anjina) önlenmesi ve tedavisinde; kalp krizi tedavisi ve  önlenmesinde ve aritmi tedavisinde kullanılır.

Beloc Zok 25 mg Kontrollü Salımlı Film Tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Yüksek tansiyon (hipertansiyon)  ve göğüs ağrısının (anjina) önlenmesi ve tedavisinde; kalp krizi tedavisi ve  önlenmesinde ve aritmi tedavisinde kullanılır.
 3. Eğer bu ilacı yüksek tansiyon tedavisi  için kullanıyorsanız, kendinizi iyi hissetseniz bile ilacı kullanmaya devam ediniz. Çünkü yüksek tansiyon sıklıkla belirti göstermez.
 4. İlacın kullanımının üzerinizde etkisinin olumlu olup olmadığını anlamak için tansiyonunuzu düzenli olarak kontrol ettirmeniz gerekmektedir.
 5. Bu ilacın kullanımını doktorunuza danışmadan bırakmayınız ve doz atlaması yapmayınız. Çünkü ilacın alımını aniden durdurmak durumunuzu kötüleştirebilir.
 6. İlacınızı düzenli bir şekilde atlamadan kullanmalısınız. İlacınız tamamen bitmeden doktorunuza tekrar  reçete ettirmelisiniz.
 7. Bu ilaç, diyet, egzersiz ve kilo kontrolünü içeren  tedavi şeklinin yalnızca bir parçasıdır. Diyet, ilaç tedavinize, egzersiz ve kilo kontrolüne sıkı şekilde uymalısınız.
 8. Eğer herhangi bir ameliyat olma durumu varsa, ameliyattan belli bir süre önce bu ilacı tam olarak ne kadar kullandığınızı cerrahınıza bildiriniz. İlacı kısa bir süreliğine durdurmanız gerekebilir.
 9. Eğer  böbrek hastalığı, karaciğer hastalığı, diyabet (şeker hastalığı), konjestif kalp yetmezliği, tansiyonun çok düşük olması durumu, astım, bronşit, amfizem, depresyon, tiroid düzensizliği, çizgili kas zayıflığı gibi rahatsızlıklarınız var ise bu ilacı kullanmadan önce doktorunuzu bilgilendiriniz. Bu ilacı güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına ve spesifik testlere ihtiyaç duyulabilir.
 10. İlacı kullanımınız sırasında alkol kullanmaktan kaçınınız. Alkol ilacın olası yan etkilerini arttırabilir.Uyuklama, baş dönmesi artar ve tansiyonunuzu daha da düşürebilir.
 11. Düşünce ve reaksiyonlarınızı bozabilecek yan etkilere sahiptir. Araç veya makine kullanmak gibi dinç ve uyanık olmayı gerektiren aktivitelerde dikkatli olunuz.
 12. Hamilelik  ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan  kullanmayınız.

Beloc Zok 25 mg Kontrollü Salımlı Film Tablet’in Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. İlacınızı bir bardak dolusu su  ile birlikte  alınız.  Tercihen yemek esnasında veya yemekten hemen sonra alınız. Her gün aynı saatte almaya özen gösteriniz.

İlacın Olası Yan Etkileri

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Kalp atışlarında yavaşlama, çarpıntı, ellerde ve ayaklarda soğukluk, baş ağrısı, baş dönmesi, sersemlik, mide bulantısı, kusma, ishal veya kabızlık, karın ağrısı ve halsizlik  yaygın görülen yan etkilerdir.

İlaç Etken Maddesi: Metoprolol süksinat

İlaç Marka İsmi:  Beloc Zok 25 mg Kontrollü Salımlı Film Tablet

Beloc Zok 25 mg Kontrollü Salımlı Film Tablet İlaç Prospektüsü


Beloc-Zok-25-mg-Kontrollü-Salımlı-Film-Tablet

Yorum(3)

 1. 13 Şubat 2016
 2. 27 Nisan 2016
 3. 9 Aralık 2016

Bir Yorum Yazın