Bekunis Draje

Endikasyon Bilgisi:

İlacın Etken Maddesi  Bisakodil, Sennozit B’dir. Bekunis Draje, kalın bağırsaktaki kasların kasılmalarını sağlayarak dışkı çıkarmayı kolaylaştıran bir müshil ilacıdır. Kalın bağırsaktaki su miktarını arttırarak dışkıyı yumuşatır. Kabızlık tedavisinde (kısa süreli)  kullanılır.

Bekunis Draje Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar:

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Kalın bağırsaktaki kasların kasılmalarını sağlayarak dışkı çıkarmayı kolaylaştıran bir müshil ilacıdır. Kalın bağırsaktaki su miktarını arttırarak dışkıyı yumuşatır. Kabızlık tedavisinde (kısa süreli)  kullanılır.
 3. Eğer dışkı yapma düzeninizde ani bir değişiklik fark ettiyseniz ve bu durum 2 haftadan uzun sürdüyse, bir müshil ilacı kullanmadan önce doktorunuza danışınız.
 4. İlacın uzun süre kullanımı alışkanlık yapabilir. İlacın uzun süre kullanımı, müshil bağımlılığı, kronik kabızlık ve normal bağırsak fonksiyonunun kaybına  neden olabilir. Bunun için bu ilacı 1 haftadan daha fazla kullanmayınız.
 5. İlacı kullandıktan sonra rektal kanama olması veya dışkı yapamama durumu başka bir hastalığın belirtisi olabilir, acilen doktorunuza başvurunuz.
 6. Eğer akut (kısa süre içinde gelişen) apandisit, ishal, bağırsak tıkanması ve nedeni bilinmeyen karın ağrısı durumlarından herhangi biri var ise bu ilacı kullanmayınız.
 7. Bu ilacı kullanmadan önce tüm rahatsızlıklarınızı doktorunuza bildiriniz. Özellikle, iltihaplı kalın bağırsak hastalıkları, rektum bölgesinde nedeni bilinmeyen kanama, diyabet (şeker hastalığı), yüksek tansiyon ve kalp hastalığınız varsa  doktorunuza söylemelisiniz. İlacın kullanımı sizin için uygun olmayabilir.
 8. İlacı, antiasit aldıktan veya süt içtikten sonraki 2 saat içinde almayınız.
 9. 12 yaşından küçük çocuklarda kullanılmamalıdır.
 10. Hamilelik ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan bu ilacı kullanmayınız.

Bekunis Draje’nin kullanım Şekli:

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. İlacın her dozunu bir bardak dolusu su ile birlikte gece yatmadan önce alınız.

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. İshal, kramp, düşük tansiyon, idrarda ve dışkıda renk değişikliği seyrek görülen yan etkilerdir.

 

İlaç Etken Maddesi: Bisakodil, Sennozit B

İlaç Marka İsmi: Bekunis Draje

Bekunis Draje İlaç Prospektüsü


Bekunis-Draje-İlaç-Prospektüsü

Yorum(2)

 1. 16 Aralık 2015
 2. 6 Ekim 2016

Bir Yorum Yazın