Bactroban Pomad

Endikasyon Bilgisi :

İlacın Etken Maddesi  Mupirosin’dir. Bactroban Pomad, cilt üzerindeki bakterilerin gelişmesini önleyerek çalışan, bakterilerin sebep olduğu cilt enfeksiyonları üzerinde etkili bir antibiyotik  ilaçtır. Kıl kökü iltihabı; çıban; sarımsı kabuk ve içi irin dolu kabarcıklarla belirgin bulaşıcı bir cilt hastalığı olan impedigo tedavisinde ve  bakteriyel cilt enfeksiyonları tedavisinde kullanılır.

 

Bactroban Pomad Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar:

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Kıl kökü iltihabı; çıban; sarımsı kabuk ve içi irin dolu kabarcıklarla belirgin bulaşıcı bir cilt hastalığı olan impedigo tedavisinde ve  bakteriyel cilt enfeksiyonları tedavisinde kullanılır.
 3. İlacı kullanırken  kendinizi iyi hissetseniz bile doktorunuzun önerdiği sürece kullanmanız gerekiyor. Çünkü enfeksiyon tamamen temizlenmeden de rahatsızlıklarınızda  iyileşmeler görülebilir.
 4. İlacı gözlerinize, burnunuza, ağzınıza, geniş ve açık yaralara uygulamayınız. İlacın fazla emilimi böbreklerinizde hasara yol açar.
 5. Tedavi edilen bölgeyi hava almayacak şekilde kapatmayınız ya da bandajlamayınız. Ancak giysilerinizi korumak için ilacı uyguladığınız bölgeye bir gazlı bez ya da pamuk dokulu, hafif bir bez parçası kullanabilirsiniz.
 6. Eğer ilacı uyguladığınız bölgede, alışılmadık kaşıntı, kabarma, kızarıklık, soyulma, kuruluk gelişirse, ilacın kullanımını durdurup, doktorunuza başvurunuz.
 7. İlacı ağzınıza, burnunuza ve gözlerinize temas ettirmeyiniz. Teması halinde bol su ile yıkayınız.
 8. İlacı yüz, göz çevrelerine ve vücudun kıvrımlı veya ince cilt bölgelerine kullanmamaya dikkat ediniz.
 9. İlacı kullanmaya başladıktan 7 gün sonra belirtilerinizde iyileşme görülmez ya da daha kötüleşirse doktorunuzla görüşünüz.
 10. Doktorunuz aksini söylemedikçe  10 günden fazla kullanmayınız.
 11. Gebelik ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan bu ilacı kullanmamalısınız.

Bactroban Pomad’ın kullanım Şekli:

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. İlacı uygulayacağız bölgeyi yıkayıp, kurulayınız. Daha sonra küçük bir miktar ilacı ilgili bölgeye uygulayınız.

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Uygulanan bölgede yanma hissi yaygın görülen yan etkidir.

İlaç Etken Maddesi: Mupirosin

İlaç Marka İsmi:  Bactroban Pomad

Bactroban Pomad İlaç Prospektüsü


Bactroban-Pomad-İlaç-Prospektüsü

Bir Yorum Yazın