AYRA PLUS Tablet

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi  Kandesartan sileksetil, Hidroklorotiyazit’dir. AYRA PLUS Tablet, kan damarlarını daraltarak kan basıncının yükselmesine sebep olan ‘‘anjiyotensin II’’ isimli maddenin  kan damarlarını daraltmasını önleyerek, kan basıncını düşürüp kan akışını düzenleyen hipertansiyon (yüksek tansiyon)  ilacıdır. Vücuttaki fazla tuz, vücutta su tutulumuna neden olduğundan  tuzun  vücut tarafından emilimini engelleyen güçlü  bir idrar söktürücüdür.

AYRA PLUS Tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Kan damarlarını daraltarak kan basınının yükselmesine sebep olan ‘‘anjiyotensin II’’ isimli maddenin  kan damarlarını daraltmasını önleyerek, kan basıncını düşürüp kan akışını düzenleyen hipertansiyon(yüksek tansiyon)  ilacı ve idrar söktürücü bir ilaçtır.
 3. Bu ilacın kullanımı nadiren de olsa iskelet kas dokusunda bozulmalara yol açabilir. Bu da böbrek yetmezliğine sebep olur. Kaslarda güçsüzlük, ağrı, kolay acıma hissi, ateş veya grip hali ya da koyu renkli idrar durumlarından herhangi birine sahipseniz acilen doktorunuzu aramalısınız.
 4. İlacı kullanmaya başladıktan sonra tansiyonunuzun kontrol altına alınması 4 haftayı bulabilir. Eğer 4 haftanın sonunda iyileşme belirtileri görülmüyorsa doktorunuza başvurunuz.
 5. Eğer herhangi bir ameliyat olma durumu varsa, ameliyattan belli bir süre önce bu ilacı tam olarak ne kadar kullandığınızı cerrahınıza bildiriniz. İlacı kısa bir süreliğine durdurmanız gerekebilir.
 6. İlacı kullanmaya başladıktan sonra kendinizi iyi hissetseniz bile bu ilacı kullanmaya devam ediniz. Yüksek tansiyon sıklıkla belirti göstermez.
 7. Tedaviniz süresince, potasyum takviyeleri ve tuz türevleri kullanmaktan kaçınınız.
 8. Eğer sülfonamid grubu ilaçlara alerjiniz varsa veya gebelik  yada emzirme dönemindeyseniz bu ilacı kullanmayınız.
 9. Eğer ciddi derecede karaciğer bozukluğu veya  ağır böbrek yetmezliğiniz varsa veya gut hastalığı, safra akışının kesilmesi gibi rahatsızlıklarınız  varsa bu ilacı kullanmayınız.
 10. Karaciğer ve böbrek hastalığınız varsa veya konjestif kalp yetmezliği, kalp hastalığı, gut hastalığı, diyabet (şeker hastalığı), yüksek kolesterol, lupus, astım veya alerji gibi rahatsızlıklarınız  var ise bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza söyleyiniz. İlacı güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına ve spesifik testlere ihtiyaç duyabilirsiniz.
 11. Bu ilacın durumunuzu iyileştirdiğinden emin olmanız için tansiyonunuzu belirli aralıklarla kontrol ettirmelisiniz. Ayrıca böbrek ve  karaciğer fonksiyonlarınızı da kontrol ettirmelisiniz.
 12. İshal, kusma ve aşırı terleme vücutta su kaybına sebep olacağından  bu ilacın kullanımı sırasında her gün bol miktarda sıvı tüketmelisiniz. Aksi takdirde aşırı su kaybı, böbrek yetmezliğine, aşırı  düşük tansiyona ve  elektrolit bozukluklara yol açabilir.
 13. Bu ilacı kullanımınız sırasında alkol kullanmaktan kaçınınız. Çünkü alkol tansiyonunuzu daha da düşürebilir  ve ilacın olası yan etkilerini daha da arttırabilir.
 14. Bu ilaç düşünce ve reaksiyonlarınızı bozabilecek özelliklere sahiptir. Eğer makine ve araç kullanacaksanız çok dikkatli olmalısınız.
 15. Hamilelik döneminde ya da hamile kalmayı planlıyorsanız bu ilacı kullanmayınız. Eğer ilacın kullanımı sırasında hamile kalırsanız derhal doktorunuza durumu bildirmeli ve ilacın kullanımını durdurmalısınız. Çünkü bebekte doğum kusurlarına yol açabilir. Emzirme döneminde ise doktorunuza danışmadan bu ilacı kullanmayınız.

AYRA PLUS Tablet’in Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. İlacınızın her dozunu bir bardak dolusu su ile birlikte alınız. Tercihen yemeklerle birlikte veya aç karnına alınabilir.

İlacın Olası Yan Etkileri

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Nefes almada güçlük, şiddetli göğüs ağrısı, bayılacakmış gibi hissetme, mide bulantısı, kusma, ciltte ve gözlerde sarılık, huzursuzluk hissi, halsizlik, kansızlık, idrarda kan bulunması, kas ağrısı, ağız kuruluğu, susuzluk, normalden az idrar yapma veya hiç yapamama gibi yan etkilerde acil yardım için doktorunuza başvurmalısınız.

İlaç Etken Maddesi:   Kandesartan sileksetil, Hidroklorotiyazit

İlaç Marka İsmi: AYRA PLUS Tablet

Bir Yorum Yazın