AUGMENTIN 400 mg/57 mg Oral Süspansiyon Hazırlamak İçin Kuru Toz 20 Saşe

Endikasyon Bilgisi:

İlacın Etken Maddesi Amoksisilin, Klavulanik Asit’tir. AUGMENTIN 400 mg/57 mg Oral Süspansiyon Hazırlamak İçin Kuru Toz 20 Saşe, vücuttaki bakterilerle savaşarak, bakterilerin sebep olduğu bakteriyel enfeksiyonların tedavisinde kullanılan penisilin grubu bir antibiyotiktir. Tekrarlayan bademcik iltihabı, sinüzit, farenjit, orta kulak iltihabı gibi üst solunum yolu enfeksiyonları; zatürre, akut ve kronik bronşit gibi alt solunum yolu enfeksiyonlarında ve akciğer enfeksiyonlarında;  bağ dokusu iltihabı (selülit), deri ve yumuşak doku enfeksiyonları (kıl kökü iltihabı, abse, çıban, yılancık, yara gibi), idrar yolu ve genital bölge enfeksiyonları; karın zarı iltihabı, böbreklerin bakteriyel iltihabı tedavisinde ve diş abseleri gibi diş ve diş eti enfeksiyonu tedavisinde kullanılır. Kullanımı 2 ay – 12 yaş arası çocuklar, ergenler  ve yetişkinler içindir.

AUGMENTIN 400 mg/57 mg Oral Süspansiyon Hazırlamak İçin Kuru Toz 20 Saşe Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar:

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez
 2. Vücuttaki bakterilerle savaşarak, bakteriyel enfeksiyonları tedavi edici bir antibiyotiktir.
 3. Bu ilaç soğuk algınlığı veya grip gibi virüslerin yol açtığı  enfeksiyonları tedavi etmeyecektir.
 4. Kan sulandırıcı ilaçlarla veya gut hastalığında kullanılan ilaçlarla  birlikte kullanılmamalıdır.
 5. Aspartam içermektedir. Eğer fenilketonüri hastasıysanız, bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza söyleyiniz.
 6. Eğer karaciğer hastalığı, böbrek hastalığı, astım, mononükleoz , herhangi bir kanama ve pıhtılaşma bozukluğu, antibiyotik kullanımdan kaynaklanan ishal, geçirmiş olduğunuz herhangi bir alerji  durumlarından herhangi birini taşıyorsanız bu ilacı kullanmadan önce doktorunuzu bilgilendirmeniz gerekmektedir. İlacı güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına ve spesifik testlere ihtiyaç duyabilirsiniz.
 7. Tedaviniz sırasında ilacın durumunuzu iyileştirdiğinden emin olmanız için,  kan değerlerinizi tahlil ettirmelisiniz. Ayrıca karaciğer ve böbrek fonksiyonlarınızı da test ettirmelisiniz.
 8. İlacı kullanırken  kendinizi iyi hissetseniz bile doktorunuzun önerdiği sürece kullanmanız gerekiyor. Çünkü enfeksiyon tamamen temizlenmedende iyileşme belirtileri görülebilir.
 9. İlacın kullanımı sırasında çocuğunuzda karaciğer hastalığı veya sarılık (gözlerde ve ciltte sararma) oluşmuşsa ilacın kullanımını durdurup doktorunuza başvurunuz. Çocuğunuzun durumu doktor tarafından değerlendirilmeli ve  daha düşük doz veya daha uygun bir tedaviye geçilmelidir.
 10. İlacın kullanımı ishale sebep olabilir ve bu durum yeni bir enfeksiyonun başlangıç işareti olabilir. İlacın kullanımı sırasında çocuğunuzda aşırı sulu veya kanlı ishal oluşursa  ishali durdurmak için başka bir ilaç vermeyiniz, İlacın kullanımını durdurup derhal doktorunuza başvurunuz. Çocuğunuzun durumu doktor tarafından değerlendirilip, uygun bir tedavi başlatılmalıdır.
 11. Kullanımı 2 ay – 12 yaş arası çocuklar, ergenler ve yetişkinler içindir.
 12. Mide veya bağırsaklarda oluşabilecek rahatsızlıkları  önlemek için, yemek başlangıcında alınması önerilmektedir. 12 saat ara ile verilmelidir. 14 günden  daha fazla kullanılmamalıdır.
 13. Gebelik ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan bu ilacı kullanmayınız.

AUGMENTIN 400 mg/57 mg Oral Süspansiyon Hazırlamak İçin Kuru Toz 20 Saşe’nin kullanım Şekli:

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. Bir paketin tamamını yarım bardak içme suyunun içine  boşaltınız ve karıştırarak tozun çözünmesini sağlayınız. İlacınız tamamen eridikten sonra bekletmeden içiniz. 12 saat ara ile günde iki kez alınır. 14 günden  daha fazla kullanılmamalıdır.

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Mide bulantısı, mide ağrısı, iştah kaybı , düşük ateş,  koyu renkli idrar, kil renkli dışkı, sarılık ve üç günden fazla süren ishal, kolay kanama veya çürük oluşumu, idrar yapmada zorluk, Ajitasyon, bilinç bulanıklığı, anormal düşünce veya davranışlar, gözlerde kararma, nöbet, istem dışı kasılma, vücut ağrısı, grip belirtileri  gibi yan etkilerden herhangi biri  varsa ilacı kullanmayı durdurup, derhal doktorunuza başvurunuz.

İlaç Etken Maddesi: Amoksisilin, Klavulanik Asit

İlaç Marka İsmi: AUGMENTIN 400 mg/57 mg Oral Süspansiyon Hazırlamak İçin Kuru Toz 20 Saşe

AUGMENTIN 400 mg/57 mg Oral Süspansiyon Hazırlamak İçin Kuru Toz 20 Saşe İlaç Prospektüsü


AUGMENTIN-400-mg-57-mg-Oral-Süspansiyon-Hazırlamak-İçin-Kuru-Toz-Saşe

Bir Yorum Yazın