AUGMENTİN BID 200/28 Oral Süspansiyon Hazırlamak İçin Kuru Toz

Endikasyon Bilgisi:

İlacın Etken Maddesi Amoksisilin, Klavulanik Asit’tir. AUGMENTİN BID 200/28 Oral Süspansiyon Hazırlamak İçin Kuru Toz, vücuttaki bakterilerle savaşarak, bakterilerin sebep olduğu bakteriyel enfeksiyonların tedavisinde kullanılan penisilin grubu bir antibiyotiktir. Tekrarlayan bademcik iltihabı, sinüzit, farenjit, orta kulak iltihabı gibi üst solunum yolu enfeksiyonları; zatürre, akut ve kronik bronşit gibi alt solunum yolu enfeksiyonlarında ve akciğer enfeksiyonlarında;  bağ dokusu iltihabı (selülit), deri ve yumuşak doku enfeksiyonları (kıl kökü iltihabı, abse, çıban, yılancık, yara gibi), idrar yolu ve genital bölge enfeksiyonları; karın zarı iltihabı, böbreklerin bakteriyel iltihabı tedavisinde ve diş abseleri gibi diş ve diş eti enfeksiyonu tedavisinde kullanılır.  Kullanımı 2 ay – 12 yaş arası çocuklar içindir.

AUGMENTİN BID 200/28 Oral Süspansiyon Hazırlamak İçin Kuru Toz Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar:

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez
 2. Çocuklarda görülen bakteriyel enfeksiyonların tedavisinde kullanılır.
 3. Bu ilaç soğuk algınlığı veya grip gibi virüslerin yol açtığı  enfeksiyonları tedavi etmeyecektir.
 4. Aspartam içermektedir. Eğer çocuğunuz fenilketonüri hastasıysa, bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza söyleyiniz.
 5. Eğer çocuğunuzda karaciğer veya böbrek yetmezliği varsa ya da kan sulandırıcı ilaçlar kullanıyorsa, tedaviye başlamadan önce doktorunuza çocuğunuzun rahatsızlıkları hakkında bilgi veriniz.
 6. İlacın kullanımı sırasında çocuğunuzda karaciğer hastalığı veya sarılık (gözlerde ve ciltte sararma) oluşmuşsa ilacın kullanımını durdurup doktorunuza başvurunuz. Çocuğunuzun durumu doktor tarafından değerlendirilmeli ve  daha düşük doz veya daha uygun bir tedaviye geçilmelidir.
 7. İlacın kullanımı ishale sebep olabilir ve bu durum yeni bir enfeksiyonun başlangıç işareti olabilir. İlacın kullanımı sırasında çocuğunuzda aşırı sulu veya kanlı ishal oluşursa  ishali durdurmak için başka bir ilaç vermeyiniz, İlacın kullanımını durdurup derhal doktorunuza başvurunuz. Çocuğunuzun durumu doktor tarafından değerlendirilip, uygun bir tedavi başlatılmalıdır.
 8. İlacı kullanırken  çocuğunuz kendini  iyi hissetse bile doktorunuzun önerdiği sürece kullanmanız gerekiyor. Çünkü enfeksiyon tamamen temizlenmedende iyileşme belirtileri görülebilir.
 9. Mide veya bağırsaklarda oluşabilecek rahatsızlıkları  önlemek için, yemek başlangıcında alınması önerilmektedir. 12 saat ara ile verilmelidir. 14 günden  daha fazla kullanılmamalıdır.
 10. Gebelik ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan bu ilacı kullanmayınız.

AUGMENTİN BID 200/28 Oral Süspansiyon Hazırlamak İçin Kuru Toz’un kullanım Şekli:

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. Toz bulunan ilaç şişesine şişenin çizgisine gelmeyecek şekilde kaynatılmış soğutulmuş su ilave ediniz. Şişenin ağzını kapatıp tozun çözünmesi için çalkalayınız. Daha sonra şişenin içerisine çizgiye gelecek kadar kaynatılmış soğutulmuş su ilave edip yine çalkalayınız. İlacınız içilecek hale gelmiştir. İlacınızı her kullanımdan önce iyice çalkalayınız. İlacı doğru dozda aldığınızdan emin olmak için  bir ölçüm kaşığı veya ilacın kendi doz kabı ile alınız. Yemek kaşığı kullanmayınız. Mide ve bağırsaklarda oluşturabilecek rahatsızlıkları en aza indirmek için yemek başlangıcında alınması önerilir.

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Mide bulantısı, kusma, ishal ve mantar enfeksiyonu yaygın görülen yan etkilerdir.

 

İlaç Etken Maddesi: Amoksisilin, Klavulanik Asit

İlaç Marka İsmi: AUGMENTİN BID 200/28 Oral Süspansiyon Hazırlamak İçin Kuru Toz

AUGMENTİN BID 200/28 Oral Süspansiyon Hazırlamak İçin Kuru Toz İlaç Prospektüsü


AUGMENTİN-BID-200-28-Oral-Süspansiyon-Hazırlamak-İçin-Kuru-Toz-İlaç-Prospektüsü

Bir Yorum Yazın