ATARAX Şurup

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi Hidroksizin Dihidroklorür’dür. ATARAX Şurup, akut veya kronik kurdeşen belirtilerinin tedavisinde (kaşıntının giderilmesinde); beyni etkileyerek endişe ve kaygıyı azaltıcı, sakinleştirici özelliği ile anksiyete bozukluk belirtilerinin tedavisinde ve cerrahi girişimlerden önce ve sonra vücudun immün sistemini yatıştırıcı olarak kullanılır.

ATARAX Şurup Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Akut veya kronik kurdeşen belirtilerinin tedavisinde (kaşıntının giderilmesinde); beyni etkileyerek endişe ve kaygıyı azaltıcı, sakinleştirici özelliği ile anksiyete bozukluk belirtilerinin tedavisinde ve cerrahi girişimlerden önce ve sonra vücudun immün sistemini yatıştırıcı olarak kullanılır.
 3. İlacın kaşıntı giderici etkisi ilacın oral yoldan alımından 1 saat sonra, sedatif etkisi 5-10 dakika sonra başlar. Çocuklarda 7 saat, erişkinlerde 20 saat ve yaşlılarda 29 saat sürer.
 4. Eğer ilacı kullanırken alerji testi yaptırmanız gerekiyorsa, alerji testi sonuçlarını etkilemesini önlemek için, tedavi 5 gün önceden sonlandırılmalıdır.
 5. Porfiri hastaları (bir tür metabolik bozukluk) ATARAX Şurup kullanmamalıdır.
 6. Eğer karaciğer veya böbrek hastalığınız varsa ya da astım hastasıysanız yada sürekli devam eden akciğer hastalığınız varsa veya bunama belirtileri gösteriyorsanız,kalp ritim bozukluğunuz varsa, mesane tıkanıklığı varsa,dar açılı göz tansiyonu, şeker hastalığı,  herhangi bir nöbet hastalığınız veya epilepsi ya da prostat büyümesi, idrar yapma problemleriniz varsa ATARAX Şurup’uı kullanmadan önce doktorunuza durumunuzu söyleyiniz.
 7. İlaç kullanımına rağmen belirtilerinizde bir iyileşme görülmez, hatta daha da şiddetlenirse acilen doktorunuzla görüşünüz.
 8. ATARAX Şurup’u  ı kullanırken  alkol almaktan kaçınınız.  Alkol ilacın etkisini daha da arttırabilir.
 9. İlacın kullanımı düşünce ve reaksiyonlarınızı bozabilecek yan etkilere sahip olduğundan, araç veya makine kullanmak gibi dinç ve uyanık olmayı gerektiren aktivitelerde dikkatli olunuz.
 10. İlacın hamilelik döneminde kullanılması doğmamış bebeğe zarar verebilir. Eğer ilacın kullanımı sırasında hamile kalırsanız derhal doktorunuza durumu bildirmeli ve ilacın kullanımını durdurmalısınız. Gebeliği önlemek için etkili bir doğum kontrol yöntemi kullanınız. Bebekte doğum kusurlarına yol açabilir. Emzirme döneminde ise anne sütüne geçer ve emzirilen bebeğe zarar verebilir.

ATARAX Şurup’un Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. İlacı her kullanımdan önce hafifçe çalkalayınız. Doğru dozda aldığınızdan emin olmak için ölçekli kaşık le alınız. Yemek kaşığı kullanmayınız.

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Uyku hali, halsizlik, baş ağrısı ve ağız kuruluğu yaygın görülen yan etkilerdir.

 

İlaç Etken Maddesi:  Hidroksizin Dihidroklorür
İlaç Marka İsmi: ATARAX Şurup

ATARAX Şurup kullanma talimatı


ATARAX-Şurup-İlaç-Prospektüsü

Bir Yorum Yazın

error: