ATARAX Şurup

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi Hidroksizin Dihidroklorür’dür. ATARAX Şurup, akut veya kronik kurdeşen belirtilerinin tedavisinde (kaşıntının giderilmesinde); beyni etkileyerek endişe ve kaygıyı azaltıcı, sakinleştirici özelliği ile anksiyete bozukluk belirtilerinin tedavisinde ve cerrahi girişimlerden önce ve sonra vücudun immün sistemini yatıştırıcı olarak kullanılır.

ATARAX Şurup Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Akut veya kronik kurdeşen belirtilerinin tedavisinde (kaşıntının giderilmesinde); beyni etkileyerek endişe ve kaygıyı azaltıcı, sakinleştirici özelliği ile anksiyete bozukluk belirtilerinin tedavisinde ve cerrahi girişimlerden önce ve sonra vücudun immün sistemini yatıştırıcı olarak kullanılır.
 3. İlacın kaşıntı giderici etkisi ilacın oral yoldan alımından 1 saat sonra, sedatif etkisi 5-10 dakika sonra başlar. Çocuklarda 7 saat, erişkinlerde 20 saat ve yaşlılarda 29 saat sürer.
 4. Eğer ilacı kullanırken alerji testi yaptırmanız gerekiyorsa, alerji testi sonuçlarını etkilemesini önlemek için, tedavi 5 gün önceden sonlandırılmalıdır.
 5. Porfiri hastaları (bir tür metabolik bozukluk) bu ilacı kullanmamalıdır.
 6. Eğer karaciğer veya böbrek hastalığınız varsa ya da astım hastasıysanız yada sürekli devam eden akciğer hastalığınız varsa veya bunama belirtileri gösteriyorsanız,kalp ritim bozukluğunuz varsa, mesane tıkanıklığı varsa,dar açılı göz tansiyonu, şeker hastalığı,  herhangi bir nöbet hastalığınız veya epilepsi ya da prostat büyümesi, idrar yapma problemleriniz varsa bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza durumunuzu söyleyiniz. İlacı güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına  ihtiyaç duyabilirsiniz.
 7. İlaç kullanımına rağmen belirtilerinizde bir iyileşme görülmez, hatta daha da şiddetlenirse acilen doktorunuzla görüşmelisiniz.
 8. Bu ilacı kullanırken kesinlikle alkol almamalısınız. Çünkü alkol ilacın yan etkilerini arttırmakadır.
 9. İlacın kullanımı düşünce ve reaksiyonlarınızı bozabilecek yan etkilere sahip olduğundan, dinç ve uyanık olmayı gerektiren aktivasyonlardan kaçınınız ve araç kullanmayınız.
 10. İlacın hamilelik döneminde kullanılması doğmamış bebeğe zarar verebilir. Eğer ilacın kullanımı sırasında hamile kalırsanız derhal doktorunuza durumu bildirmeli ve ilacın kullanımını durdurmalısınız. Gebeliği önlemek için etkili bir doğum kontrol yöntemi kullanınız. Çünkü bebekte doğum kusurlarına yol açabilir. Emzirme döneminde ise anne sütüne geçer ve emzirilen bebeğe zarar verebilir.

ATARAX Şurup’un Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. İlacınızı her kullanımdan önce hafifçe çalkalayınız. Doktorunuzun önerdiği dozda, doz ölçüm kabı kullanarak, oral yoldan alınız.

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Baş ağrısı, sersemlik, uyuşukluk, bulanık görme ve ağız kuruluğu gibi hafif ve geçici yan etkiler görülebilir.

İlaç Etken Maddesi:  Hidroksizin Dihidroklorür

İlaç Marka İsmi: ATARAX Şurup

ATARAX Şurup İlaç Prospektüsü


ATARAX-Şurup-İlaç-Prospektüsü

Bir Yorum Yazın