ASEMAX Oral Süspansiyon Hazırlamak İçin Kuru Toz

Endikasyon Bilgisi :

İlacın Etken Maddesi  Sefdinir’dir. ASEMAX 125 mg/5 ml Oral Süspansiyon, vücuttaki bakterilerle savaşarak, bir çok farklı türdeki bakteriyel enfeksiyonu tedavi edici bir antibiyotiktir. Toplum kökenli zatürre; kronik bronşitin akut alevlenmelerinde; sinüzit (yüz kemiklerinin içindeki hava boşluklarının iltihabı), burun ve sinüz iltihabı, bademcik iltihabı (tonsillit), farenjit (yutak iltihabı), orta kulak iltihabı ve bazı deri enfeksiyonlarının tedavisinde kullanılır.

ASEMAX 125 mg/5 ml Oral Süspansiyon Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar:

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Toplum kökenli zatürre; kronik bronşitin akut alevlenmelerinde; bademcik iltihabı (tonsillit), sinüzit (yüz kemiklerinin içindeki hava boşluklarının iltihabı), burun ve sinüz iltihabı, farenjit, orta kulak iltihabı ve bazı deri enfeksiyonlarının tedavisinde kullanılır.
 3. Herhangi bir böbrek hastalığınız varsa veya diyaliz tedavisi görüyorsanız ya da mide veya kolit-kalın bağırsak iltihabı problemleriniz  varsa ya da gut tedavisi görüyorsanız;  kullanmadan önce doktorunuzu bilgilendiriniz.
 4. Tedaviniz sırasında veya tedavi sonrasında ishal gelişirse, doktorunuza söyleyiniz. Bu durum antibiyotik tedavisini takiben ortaya çıkabilen ve tedavinin durdurulup, özel bir tedaviye başlanılmasını gerektirebilecek, ciddi bir bağırsak iltihaplanmasının belirtisi olabilir.
 5. Tedaviniz sırasında kendinizi iyi hissetseniz bile doktorunuzun önerdiği sürece kullanmanız gerekiyor. Enfeksiyon tamamen temizlenmeden de iyileşme belirtileri görülebilir.
 6.  Bu ilacı, hazımsızlık tedavisinde kullanılan antiasitler ve demir içeren yiyecek veya ilaçlarla aynı anda almayınız. İlacınızı bu ürünlerle birlikte almanız ilacın emilimini azaltabilir. İlacınızı bu ilaçları almadan 2 saat önce veya 2 saat sonra alınız.
 7. 6 ayın altındaki çocuklarda kullanılmaz.
 8. Gebelik ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan kullanmayınız.

ASEMAX 125 mg/5 ml Oral Süspansiyon’un kullanım Şekli:

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. Toz bulunan ilaç şişesine şişenin çizgisinin yarısına kadar kaynatılmış soğutulmuş su ilave ediniz. Şişenin ağzını kapatıp tozun çözünmesi için çalkalayınız ve 5 dakika bekleyiniz. Daha sonra şişenin içerisine çizgiye gelecek kadar kaynatılmış soğutulmuş su ilave edip yine çalkalayınız. İlacınız içilecek hale gelmiştir. Her kullanımdan önce iyice çalkalayınız.
 3. Doğru dozda aldığınızdan emin olmak için ölçekli kaşık ile alınız. Yemek kaşığı kullanmayınız.

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Vajinit (vajina iltihabı), baş ağrısı, bulantı, kusma ve karın ağrısı yaygın görülen yan etkilerdir.

 

İlaç Etken Maddesi: Sefdinir
İlaç Marka İsmi:  ASEMAX 125 mg/5 ml Oral Süspansiyon Hazırlamak İçin Kuru Toz

ASEMAX 125 mg/5 ml Oral Süspansiyon kullanma talimatı


ASEMAX 125 mg 5 ml Oral Süspansiyon kullanma talimatı

Bir Yorum Yazın

error: