ASEMAX Oral Süspansiyon Hazırlamak İçin Kuru Toz

Endikasyon Bilgisi:

İlacın Etken Maddesi  Sefdinir’dir. ASEMAX Oral Süspansiyon Hazırlamak İçin Kuru Toz, vücuttaki bakterilerle savaşarak, bir çok farklı türdeki bakteriyel enfeksiyonu tedavi edici bir antibiyotiktir. Bademcik iltihabı (tonsillit), sinüzit (yüz kemiklerinin içindeki hava boşluklarının iltihabı), burun ve sinüz iltihabı, farenjit, orta kulak iltihabı, gibi üst solunum yolu enfeksiyonları ve bazı deri enfeksiyonlarını (iltihaplarını) tedavi edici bir ilaçtır.

ASEMAX Oral Süspansiyon Hazırlamak İçin Kuru Toz Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar:

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Bademcik iltihabı (tonsillit), sinüzit (yüz kemiklerinin içindeki hava boşluklarının iltihabı), burun ve sinüz iltihabı, farenjit, orta kulak iltihabı, gibi üst solunum yolu enfeksiyonları ve bazı deri enfeksiyonlarını (iltihaplarını) tedavi edici bir ilaçtır.
 3. 6 aylıktan küçük bebeklerde kullanmayınız.
 4. Herhangi bir böbrek hastalığınız varsa veya diyaliz tedavisi görüyorsanız ya da mide veya kolit-kalın bağırsak iltihabı problemleriniz  varsa ya da gut hastalığı tedavisi görüyorsanız bu ilacı kullanmadan önce doktorunuzu bilgilendiriniz.
 5. Bu ilacı kullanırken  kendinizi iyi hissetseniz bile doktorunuzun önerdiği sürece kullanmanız gerekiyor. Çünkü enfeksiyon tamamen temizlenmeden de iyileşme belirtileri görülebilir.
 6. İlacın kullanımı ishale sebep olabilir.  Eğer sulu ve kanlı ishaliniz var ise acilen doktorunuza başvurunuz.
 7. İlacı kullanırken bol sıvı tüketmelisiniz.
 8. Bu ilacı almadan önce veya aldıktan sonra ki 2 saat içerisinde süt veya süt ürünleri, hazımsızlık tedavisinde kullanılan antiasitler ve demir içeren yiyecek veya ilaç almayınız. İlacınızı bu ürünlerle birlikte almanız ilacınızın emilimini azaltmaktadır.
 9. Gebelik ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan bu ilacı kullanmayınız.

ASEMAX Oral Süspansiyon Hazırlamak İçin Kuru Toz’un kullanım Şekli:

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. Toz bulunan ilaç şişesine şişenin çizgisine gelmeyecek şekilde kaynatılmış soğutulmuş su ilave ediniz. Şişenin ağzını kapatıp tozun çözünmesi için çalkalayınız. Daha sonra şişenin içerisine çizgiye gelecek kadar kaynatılmış soğutulmuş su ilave edip yine çalkalayınız. İlacınız içilecek hale gelmiştir. İlacınızı her kullanımdan önce iyice çalkalayınız. İlacı doğru dozda aldığınızdan emin olmak için  bir ölçüm kaşığı veya ilacın kendi doz kabı ile alınız. Yemek kaşığı kullanmayınız.

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Kanlı sulu ishal, beklenmedik kanama, halsizlik, hissizlik, yüksek ateş, koyu idrar, bilinç bulanıklığı, soluk ve sararmış cilt, ciltte veya gözlerde sararma, istem dışı kasılmalar gibi yan etkilerde ilaç alımını durdurup derhal doktorunuza başvurunuz.

İlaç Etken Maddesi: Sefdinir

İlaç Marka İsmi:  ASEMAX Oral Süspansiyon Hazırlamak İçin Kuru Toz

Bir Yorum Yazın