ARCAPTA İnhaler Kapsül

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etkin maddesi Indakaterol Maleat’ tır. ARCAPTA İnhaler Kapsül, solunumu daha iyi bir hale getirmek için bronşları genişleten, kasları gevşeten  bir ilaçtır.  İlaç, içe çekildiğinde  akciğerlerdeki küçük hava yollarının duvarlarındaki kasları gevşetir ve solunum yollarını açar. Böylece hava giriş çıkışını kolaylaştırır. Kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH) olan yetişkin hastalardaki hava yolu  tıkanmalarının uzun süreli tedavisinde kullanılır.

ARCAPTA İnhaler Kapsül Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Solunumu daha iyi bir hale getirmek için bronşları genişleten, kasları gevşeten  bir ilaçtır.
 3. İlaç, içe çekildiğinde  akciğerlerdeki küçük hava yollarının duvarlarındaki kasları gevşetir ve solunum yollarını açar. Böylece hava giriş çıkışını kolaylaştırır.
 4. Bu ilaç, astım tedavisinde kullanılmamalıdır.
 5. Eğer kalp hastalığınız varsa veya astım hastası iseniz ya da şeker hastalığınız, yüksek tiroid, epilepsi rahatsızlığınız  veya akciğer hastalığı için benzer bir ilaç kullanıyorsanız ya da kan potasyum düzeyiniz düşük ise bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza durumunuzu  bildiriniz.
 6. KOAH uzun süreli bir hastalıktır. Bundan dolayı doktorunuz ilacı ne kadar kullanacağnızı belirleyecektir. Kendinizi iyi hissetseniz bile, istenilen sonucu alabilmeniz için, doktorunuzdan habersiz ilacı bırakmayınız.
 7. Bu ilacı yalnızca, solunum problemleriniz olduğunda veye KOAH belirtileri ortaya çıktığında değil, her gün kullanmanız gerekmektedir.
 8. İlacı 18 yaşın altındaki çocuklarda ve ergenlerde kullanmayınız.
 9. Bu ilacın kullanımı sırasında kalp atışlarında artış, nöbetler, uykusuzluk, huzursuzluk, mide bulantısı, kusma, baş ağrısı durumlarından herhangi biri  görüldüğünde  doz ayarı yapılabilmesi için acilen doktorunuzu arayınız.
 10. Hamilelik ve emzirme dönemlerinde bu ilacın  kullanımı önerilmemektedir.

ARCAPTA İnhaler Kapsül’ün Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. Kapsülleri sadece NEOHALER inhalasyon cihazı kullanarak oral inhalasyon yoluyla uygulayınız. Kapsülleri kesinlikle ağızdan almayınız. Uygulama her gün aynı saatte yapılmalıdır. Eğer bir doz kaçırılırsa, sonraki doz ertesi gün her zamanki saatinde alınmalıdır.

 İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Kalp atışlarında artış , göğüs ağrısı, titreme, sinirlilik hali, ağız kuruluğu, öksürük, boğaz ağrısı, sinüz ağrısı durumlarından herhangi biri veya birkaçı görüldüğünde tıbbi yardım için derhal doktorunuza başvurunuz.

İlaç Etken Maddesi:  Indakaterol Maleat

İlaç Marka İsmi: ARCAPTA İnhaler Kapsül

Bir Yorum Yazın