APRANAX PLUS Film Tablet

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi Naproksen, Kodein fosfat’tır. APRANAX PLUS Film Tablet, APRANAX SEMIPLUS Film Tablet, vücutta  iltihap ve ağrıya sebep olan belirli biyolojik etkenleri azaltan, ağrı kesici , ateş düşürücü ve iltihap giderici bir ilaçtır. Tek başına veya diğer ağrı kesici-iltihap giderici ilaçların etki  (parasetamol veya naproksen ve diklofenak gibi) göstermediği  orta şiddetteki ağrıların ( Adet sancılarının yol açtığı ağrılar; diş ağrısı; baş ağrısı;  bel ağrısı; sırt ağrısı; kas ağrısı; akut kas-iskelet sistemi (kemik) ağrıları; sinir ağrısı ve romatizmal ağrılar) kısa süreli tedavisinde kullanılır. Kullanımı 14 yaşından büyük çocuklar ve yetişkinler içindir.

APRANAX PLUS Film Tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

  1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
  2. Vücutta  iltihap ve ağrıya sebep olan belirli biyolojik etkenleri azaltan, ağrı kesici , ateş düşürücü ve iltihap giderici bir ilaçtır.
  3. Eğer geçmişte yaşanmış veya şu an var olan  mide – bağırsak ülseri, mide ve bağırsaklarda kanama ve ciddi kalp yetmezliği durumlarından herhangi birine sahipseniz  bu ilacı kullanmayınız.
  4. Eğer daha önceden geçirmiş olduğunuz kalp krizi ve felç , kanama ve pıhtılaşma bozukluğu,geçirmiş olduğunuz  mide ülseri veya mide kanaması  ile kalp yetmezliği, yüksek kan basıncı, yüksek tansiyon, astım, burunda  polip varlığı, karaciğer  rahatsızlığı, böbrek rahatsızlığı , sigara kullanımı gibi durumlarda doktorunuzu bilgilendirmeden bu ilacı kullanmayınız.
  5. Tedavi süresince güneş ışınlarından ve yapay  UV ışınlarından  (güneş lambaları veya solaryum gibi) kaçınınız. Çünkü bu ilaç cildinizi güneş ışınlarına  karşı hassas hale getirebilir.  Cildinizde güneş yanıkları ve lekeler oluşabilir.
  6. İlacın kullanımı  mide ve bağırsaklarda kanama ve delinme gibi riskler oluşturabilir.Siyah, kanlı ya da katranımsı dışkı ve kanlı öksürük ya da kahve telvesi görünümünde  kusma gibi kanama belirtilerinden herhangi biri görüldüğünde acilen doktorunuza başvurunuz.
  7. İlacın kullanımı sırasında göğüs ağrısı, halsizlik, nefes almada zorluk, konuşmada bozukluk, görme ve denge bozuklukları gibi kalp ve dolaşın problemlerinin herhangi biri ile karşılaşırsanız tıbbi yardım için acilen doktorunuza başvurmalısınız.
  8. İlacın kullanımı kalp krizi ve felç de dahil olmak üzere yaşamı tehdit eden kalp  ve dolaşım problemlerini arttırmaktadır. ilacın kullanım süresi uzadıkça bu riskler daha da artacaktır.
  9. Bypass ameliyatı öncesi ve sonrası bu ilacı kesinlikle kullanmayınız.
  10. İlacı kullanırken kesinlikle alkol almamalısınız. Çünkü alkol mide kanaması riskinizi arttırabilir.
  11. Yaşlı yetişkinlerin mide ve bağırsaklarla ilgili yan etkilere maruz kalma riski daha fazladır.
  12. 14 yaşından küçük çocuklarda kullanmayınız.
  13. İlacın sakinleştirici etkisinden dolayı, araç ve makine kullanmak gibi dinç ve uyanık olmayı gerektiren aktivitelerde dikkatli olunuz.
  14. Hamileliğin özellikle ilk ve son üç aylık döneminde çok gerekmekdikçe kullanılmamalıdır. Emzirme döneminde, anne sütüne geçer ve emzirilen bebeğe zarar verebilir.

APRANAX PLUS Film Tablet’in Kullanım Şekli :

  1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
  2. İlacın her dozunu bir bardak dolusu su ile birlikte alınız. Tercihen aç veya tok karnına alınabilir. Günde 2 tabletten fazla kullanılmamalıdır.

İlacın Olası Yan Etkileri :

  1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
  2. Göğüs ağrısı, halsizlik, nefes almada zorluk, konuşmada bozulma, görme  ya da denge bozukluğu, şiddetli baş ağrısı ve baş dönmesi, ani kilo alma, şişkinlik, mide bulantısı, karın ağrısı, düşük ateş, iştah kaybı, koyu renk idrar, kil rengi dışkı, sarılık, boğaz ağrısı, ciltte kızarıklık, kabarma, siyah kanlı katranımsı dışkı, kanlı öksürük, kahve telvesi şeklinde kusma; normalden az idrar yapma ya da hiç yapamama gibi yan etkiler görüldüğünde ilacın alımını durdurup derhal doktorunuza başvurunuz.

İlaç Etken Maddesi: Naproksen, Kodein fosfat

İlaç Marka İsmi: APRANAX PLUS Film Tablet

APRANAX PLUS Film Tablet  İlaç Prospektüsü


APRANAX-PLUS-Film-Tablet-İlaç-Prospektüsü

Bir Yorum Yazın