APRANAX FORTE Tablet

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi Naproksen sodyum’dur.  APRANAX FORTE Tablet, vücutta  iltihap ve ağrıya sebep olan belirli biyolojik etkenleri azaltan, ağrı kesici , ateş düşürücü ve iltihap giderici bir ilaçtır. Adet sancılarının yol açtığı ağrının giderilmesi; diş çekimi sonrası görülen ağrı ve iltihabi durumlar; migren ağrısı;  bel ağrısı, kas ağrısı, kas ağrısı, siyatik; spor kazalarında oluşan burkulma ve gerilme ile ilgili ağrı ve iltihabi durumlar; ortopedik ve cerrahi ameliyat sonrası ağrıları;  gut (damla hastalığı); tendon iltihabı; ankilozan iltihabı; burs iltihabı; akut kas-iskelet sistemi (kemik) ağrıları; genellikle el ve parmak eklemlerinde görülen eklem iltihaplanması ( romatoid artrit) ve eklem ağrısı  durumlarının tedavisinde kullanılır.

APRANAX FORTE Tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Vücutta  iltihap ve ağrıya sebep olan belirli biyolojik etkenleri azaltan, ağrı kesici , ateş düşürücü ve iltihap giderici bir ilaçtır.
 3. Eğer geçmişte yaşanmış veya şu an var olan  mide – bağırsak ülseri, mide ve bağırsaklarda kanama ve ciddi kalp yetmezliği durumlarından herhangi birine sahipseniz  bu ilacı kullanmayınız.
 4. Eğer daha önceden geçirmiş olduğunuz kalp krizi ve felç , kanama ve pıhtılaşma bozukluğu,geçirmiş olduğunuz  mide ülseri veya mide kanaması  ile kalp yetmezliği, yüksek kan basıncı, yüksek tansiyon, astım, burunda  polip varlığı, karaciğer  rahatsızlığı, böbrek rahatsızlığı , sigara kullanımı gibi durumlarda doktorunuzu bilgilendirmeden bu ilacı kullanmayınız.
 5. Tedavi süresince güneş ışınlarından ve yapay  UV ışınlarından  (güneş lambaları veya solaryum gibi) kaçınınız. Çünkü bu ilaç cildinizi güneş ışınlarına  karşı hassas hale getirebilir.  Cildinizde güneş yanıkları ve lekeler oluşabilir.
 6. İlacın kullanımı  mide ve bağırsaklarda kanama ve delinme gibi riskler oluşturabilir.Siyah, kanlı ya da katranımsı dışkı ve kanlı öksürük ya da kahve telvesi görünümünde  kusma gibi kanama belirtilerinden herhangi biri görüldüğünde acilen doktorunuza başvurunuz.
 7. İlacın kullanımı sırasında göğüs ağrısı, halsizlik, nefes almada zorluk, konuşmada bozukluk, görme ve denge bozuklukları gibi kalp ve dolaşın problemlerinin herhangi biri ile karşılaşırsanız tıbbi yardım için acilen doktorunuza başvurmalısınız.
 8. İlacın kullanımı kalp krizi ve felç de dahil olmak üzere yaşamı tehdit eden kalp  ve dolaşım problemlerini arttırmaktadır. ilacın kullanım süresi uzadıkça bu riskler daha da artacaktır.
 9. Bypass ameliyatı öncesi ve sonrası bu ilacı kesinlikle kullanmayınız.
 10. İlacı kullanırken alkol almaktan kaçınınız. Alkol mide kanaması riskini arttırabilir.
 11. Yaşlı yetişkinlerin mide ve bağırsaklarla ilgili yan etkilere maruz kalma riski daha fazladır.
 12. 16 yaşından küçük çocuklarda kullanılması önerilmemektedir. Sadece eklem iltihabı olan 5 yaşından büyük çocuklarda 10 mg/kg/gün dozda 12 saat ara ile kullanılabilir
 13. İlacın sakinleştirici etkisinden dolayı, araç ve makine kullanmak gibi dinç ve uyanık olmayı gerektiren aktivitelerde dikkatli olunuz.
 14. Hamileliğin özellikle ilk ve son üç aylık döneminde çok gerekmekdikçe kullanılmamalıdır. Emzirme döneminde, anne sütüne geçer ve emzirilen bebeğe zarar verebilir.

APRANAX FORTE Tablet’in Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. İlacın her dozunu bir bardak dolusu su ile birlikte tok karnına alınız.  Günde 2 tabletten fazla kullanılmamalıdır.

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Baş ağrısı, baş dönmesi, sersemlik, yorgunluk, ışığa hassasiyet, sanrı, nefes almada güçlük, çarpıntı, görmede bulanıklık, böbrek rahatsızlıkları, ödem, susuzluk hissi, midede ülser, mide yanması, kusma, ishal veya kabızlık,  ve ekşimesi, deride döküntü, kaşıntı ve çabuk morarma gibi yan etkiler görülebilir. Bu istenmeyen etkilerden herhangi birini farkederseniz doktorunuzla görüşünüz.

 

İlaç Etken Maddesi: Naproksen sodyum

İlaç Marka İsmi: APRANAX FORTE Tablet

APRANAX FORTE Tablet İlaç Prospektüsü


APRANAX-FORTE-Tablet-İlaç-Prospektüsü

Bir Yorum Yazın