APIREKS 100 mg Pediatrik Süspansiyon

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etkin maddesi   İbuprofen’dir. APIREKS 100 mg Pediatrik Süspansiyon, vücutta iltihaba ve ağrıya sebep olan hormonları azaltan bir ilaçtır. Çocuklarda ağrı ve ateşle birlikte görülen soğuk algınlığı; grip; diş çıkarma, diş ağrısı; kulak ağrısı; boğaz ağrısı; yumuşak doku zedelenmeleri; Juvenil (çocuklarda görülen) romatoid artrit rahatsızlığı; eklem ve kaslardaki burkulma ve zorlanmaya bağlı görülen ağrı ve iltihabi durumlarda kullanılır. Kullanımı 6 aylık ve üzeri çocuklar içindir.                                                                                                                                                                                                .

APIREKS 100 mg Pediatrik Süspansiyon Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Vücutta iltihaba ve ağrıya sebep olan hormonları azaltan bir ilaçtır.
 3. İlacın kullanımı kalp krizi ve felç de dahil olmak üzere yaşamı tehdit eden kalp  ve dolaşım problemlerini arttırmaktadır. İlacın kullanım süresi uzadıkça bu riskler daha da artacaktır.
 4. İlacın kullanımı sırasında göğüs ağrısı, halsizlik, nefes almada zorluk, konuşmada bozukluk, görme ve denge bozuklukları gibi kalp ve dolaşım problemlerinin herhangi biri ile karşılaşırsanız tıbbi yardım için acilen doktorunuza başvurmalısınız.
 5. Bypass ameliyatı öncesi ve sonrası  kesinlikle kullanmayınız.
 6. İlacın kullanımı  mide ve bağırsaklarda kanama ve delinme gibi riskler oluşturabilir.Siyah, kanlı ya da katranımsı dışkı ve kanlı öksürük ya da kahve telvesi görünümünde  kusma gibi kanama belirtilerinden herhangi biri görüldüğünde acilen doktorunuza başvurunuz.
 7. İlacın kullanımı sırasında yaşlı hastalarda mide ve bağırsaklarda kanama riski daha fazladır.
 8. Eğer daha önceden geçirmiş olduğunuz kalp krizi ve felç , kanama ve pıhtılaşma bozukluğu, geçirmiş olduğunuz  mide ülseri veya mide kanaması  ile konjestif kalp yetmezliği, yüksek kan basıncı, yüksek tansiyon, astım, burunda  polip varlığı, düzensiz nöbetler, epilepsi, karaciğer  rahatsızlığı, böbrek rahatsızlığı , sigara kullanımı gibi durumlarda doktorunuzu bilgilendirmeden bu ilacı kullanmayınız.
 9. İlacı kullanırken doktorunuza danışmadan grip, soğuk algınlığı veya ağrıya karşı başka bir ilaç kullanmayınız. İlacın içeriği ile aynı olan birçok reçetesiz ilaç vardır. Bunun için kullanmakta olduğunuz diğer ilaçların etiket veya prospektüsünü okuyarak asetilsalisilik asit, ibuprofen, indometasin, meloksikam, piroksikam, ketoprofe veya naproksen içerip içermediğini öğreniniz.
 10. Eğer kalp krizi ve felç gibi durumlardan korunmak üzere kullandığınız aspirin ve çeşitlerini kullanıyorsanız bu ilacı kullanmaktan kaçınınız. Çünkü bu ilaç aspirin ve türevlerinin kalp ve damarlarınız üzerindeki koruyucu etkisini azaltabilir. Eğer tıbbı zorunluluk gereği ikisini de kullanmanız  gerekiyorsa;  bu ilacı, aspirin veya türevlerinden herhangi birini aldıktan 30 dakika sonra veya almadan en az 8 saat önce alınız.
 11. 6 aylıkta küçük çocuklarda kullanmayınız.
 12. İlacı kullanırken güneş ışınlarına veya UV ışınlarına maruz kalmaktan kaçınınız.Bu ilacın kullanımı sizi güneş ışınlarına daha duyarlı hale getirebilir ve güneş yanıklarına sebep olabilir.
 13. Hamilelik ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan kullanmayınız.

APIREKS 100 mg Pediatrik Süspansiyon’un Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. İlacın her dozunu ölçmeden önce iyice çalkalayınız.  İşaretli ölçüm kabıyla veya işaretli kaşıkla ölçünüz, Yemek kaşığı kullanmayınız.
 3. Midede yol açabilecek tahrişi azaltabilmek amacıyla yemeklerle birlikte veya sütle birlikte alınız.

 İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Mide bulantısı, kusma, mide ağrısı, mide yanması, hazımsızlık, karın ağrısı,  gaz, ishal, kabızlık, iştahsızlık, halsizlik, baş ağrısı, baş dönmesi, sersemlik hali, vücutta şişlik, sinirlilik, ciltte döküntü ve kaşıntı yaygın görülen yan etkilerdir.

İlaç Etken Maddesi:   İbuprofen

İlaç Marka İsmi: APIREKS 100 mg Pediatrik Süspansiyon

APIREKS 100 mg Pediatrik Süspansiyon İlaç Prospektüsü


APIREKS 100 mg Pediatrik Süspansiyon İlaç Prospektüsü

Bir Yorum Yazın