ANTIBEKSIN Şurup

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi Efedrin, Feniramin, Tiokol (Potasyum sulfogayakolat), Sodyum Sitrat’tır. ANTIBEKSIN Şurup, bronşları genişletici, balgam söktürücü ve antihistaminik etkisiyle öksürük ve nefes darlığı ile seyreden nezle, gribal enfeksiyonlar, alerjik rinit gibi alerjik olan veya olmayan hastalıklar, üst solunum yolu enfeksiyonları, soğuk algınlığı, sigara içimine bağlı veya bağlı olmayan kronik bronşit tedavisinde kullanılır. Öksürüğü yumuşatarak soluk borusunun tahrişini azaltır.

ANTIBEKSIN Şurup Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Bronşları genişletici, balgam söktürücü ve antihistaminik etkisi olan bir ilaçtır.
 3. İlacı kullanmanıza rağmen öksürüğünüz kesilmiyorsa, doktorunuza başvurunuz.
 4. Eğer koroner kalp yetmezliğiniz varsa veya epilepsi (sara) hastasıysanız ya da yüksek tansiyonunuz (hipertansiyon) varsa bu ilacı kullanmayınız.
 5. Bu ilacı 2 yaş altı çocuklarda kullanmayınız.
 6. Eğer karaciğer yetmezliği, böbrek yetmezliği,nefes darlığı ya da kronik akciğer hastalığı, bronşiyel astım, amfizem,  yüksek tansiyon (yüksek kan basıncı), kalp hastalığı, tiroid bozukluğu, şeker hastalığı (diyabet), dar açılı göz tansiyonu (dar açılı glokom) veya artmış göz içi basıncı, mide veya oniki parmak bağırsağı ülseri, midenin oniki parmak bağırsağı açılan bölgede tıkanıklık, prostat büyümesi sonucu idrar tutukluluğu gibi rahatsızlıklarınız varsa bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza söylemelisiniz. Bu ilacın kullanımı sizin için uygun olmayabilir. İlacı güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için doz ayarlamaları veya spesifik testlere ihtiyaç duyabilirsiniz.
 7. Tedavi sırasında şuruba ilave olarak antibiyotik ilaç kullanmanız gerekiyorsa, iki ilacı aynı anda almayınız. İlaçların kullanımının arasında en az yarım saatlik bir süre olmalıdır.
 8. Bu ilacı kullanırken alkol almaktan kaçınınız. Çünkü ilaçla birlikte alkol kullanımı ilacın olası yan etkilerini daha da arttıracaktır.
 9. İlacın kullanımı düşünce ve reaksiyonlarınızı bozabilecek yan etkilere sahip olduğundan, araç ve makine kullanacaksanız  ya da dinç ve uyanık olmayı gerektiren bir aktivasyon yapacaksanız dikkatli olunuz.
 10. Hamilelik döneminde ve emzirme dönemlerinde bu ilacı doktorunuza danışmadan kullanmayınız. Anne sütüne geçer ve emzirilen bebeğe zarar verebilir.

ANTIBEKSIN Şurup’un Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. İlacınızı doğru dozda aldığınızdan emin olmak için  bir ölçüm kabıyla veya ölçüm kaşığı ile alınız. Yemek kaşığı kullanmayınız. Yemeklerden sonra tok karnına alınmalıdır.

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Baş dönmesi, sinirlilik, tansiyonda yükselme, sersemlik, halsizlik, mide bulantısı, kusma, idrar yapma zorluğu gibi hafif yan etkiler görülebilir.

İlaç Etken Maddesi: Efedrin, Feniramin, Tiokol (Potasyum sulfogayakolat), Sodyum Sitrat

İlaç Marka İsmi: ANTIBEKSIN Şurup

Bir Yorum Yazın