ANTABUSE Tablet

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi Disulfiram’dır.  ANTABUSE Tablet, kronik alkol bağımlılığı  tedavisinde destekleyici olarak kullanılır. Alkol alındığında, vücutta asetaldehit adı verilen maddeye dönüşür. Bu ilacın kullanımı  asetaldehit adlı maddeyi parçalayan enzimi durdurur. Böylece kanda asetaldehit düzeyinin artması sonucu istenmeyen fiziksel etkiler oluşur.  Bu ilacı kullanırken alkol tükettiğinizde istenmeyen fiziksel etkiler hissedeceksiniz ve daha fazla alkol almak istemeyeceksiniz.

ANTABUSE Tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Bu ilaç, kronik alkol bağımlılığı  tedavisinde destekleyici olarak kullanılır.
 3. Alkol bağımlılığı tedavisi genellikle  özel bir klinikte veya hastane  ortamında başlatılır. Tedavi başlamadan önce en az 24 saat alkol almamış olmanız gerekmektedir.
 4. Bu ilaç, alkol kullanan kişinin onayı olmadan kullanılmamalıdır.
 5. Eğer yüksek tansiyonunuz veya ağır kalp hastalığınız, kalp yetmezliğiniz varsa ya da troid beziniz yeterli çalışmıyorsa,  daha önce felç geçirdiyseniz, ağır psikiyatrik bozukluğunuz varsa ya da yakın zamanda alkol tükettiyseniz bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza durumunuzu söyleyiniz. Bu gibi durumlardan herhangi birine sahipseniz bu ilacı kesinlikle kullanmayınız.
 6. Eğer karaciğer hastalığı veya böbrek hastalığınız varsa ya da şeker hastalığınız, düşük tansiyonunuz, beyninizde herhangi bir hasar  varsa veya sara (epilepsi) hastası iseniz bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza durumunuzu anlatınız.  İlacı güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için doz ayarlamaları ve spesifik testlere ihtiyaç duyulabilir.
 7. Alkolle birlikte kullanıldığı takdirde, hayatı tehdit edici ciddi reaksiyon belirtileri oluşabileceğinden, bu ilaç alkolle birlikte kullanılmamalıdır. Reaksiyon belirtileri olarak, hızlı  kalp atışları, tansiyon düşmesi ve nefes almada yavaşlama, çarpıntı, yüzde ve boyunda kızarma, vücutta sıcak basması, bulantı, kusma, deride kaşıntı veya döküntü sersemlik ve baş ağrısı gibi belirtiler görülebilir. Bu belirtiler alkol aldıktan sonra 15 dakika içinde başlar ve bir kaç saat sürebilir.
 8. Tedavi sırasında kendinizi iyi hissetseniz bile, ilacınızı doktorunuzun önerdiği süre boyunca kullanınız. İlacı doktorunuza danışmadan bırakmayınız.
 9. Tedaviye başlamadan önce, hastanın alkolü bırakmak istemesi gerekmektedir. Hasta ilacı kullanması sırasında alkol içeren yiyecek ve içecekleri almaması için uyarılmalıdır. Tedavi başladıktan sonra belli aralıklarla düzenli olarak transaminaz testleri ve 6 ayda bir tam kan sayımları yapılmalıdır.
 10. Tedavi sırasında ve tedavi bittikten sonraki 2 hafta içerisinde ilaç-alkol reaksiyonu belirtilerinin oluşmaması için alkol almayınız.
 11. Bu ilacı çocuklarda kullanmayınız.
 12. İlacın kullanımı uyuşukluk ve yorgunluğa  sebep olabileceğinden, tedaviniz sırasında araç veya makine kullanmayınız.
 13. Hamilelik döneminde ve emzirme dönemlerinde bu ilacı kesinlikte kullanmayınız.

ANTABUSE Tablet’in Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. İlacın her dozunu bir bardak dolusu su ile birlikte alınız.

İlacın Olası Yan Etkileri

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Baş ağrısı, mide ağrısı, ishal, uyuşukluk, ağız kokusu, ağızda metalik tat, ciltte döküntü, ishal, depresyon, mani (taşkınlık nöbetleri) gibi yan etkiler görülebilir. Bu yan etkilerden herhangi biri görüldüğünde doktorunuza başvurunuz.

İlaç Etken Maddesi:  Disulfiram

İlaç Marka İsmi: ANTABUSE Tablet

Bir Yorum Yazın