ALIENTO 5 mg Çiğneme Tableti

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi  Montelukast sodyum’dur. ALIENTO 5 mg  Çiğneme Tableti, polen gibi alerjen maddelerin vücuda girmesiyle salgılanan kimyasalları engelleyen bir ilaçtır. Salgılanan kimyasallar engellenmedikleri takdirde akciğerlerde şişlik ve astımla sonuçlanacak durumlara sebep olur. 6-14 yaş arası çocuklarda inatçı astımın tedavisi ve belirtilerinin giderilmesi; yine bu yaş grubu hastalarda  ağaç, çimen ve ot polenleri gibi ev dışında bulanan alerjenlerin tetiklediği mevsimsel alerjik rinit (saman nezlesi) ve ev tozu akarları, hayvan tüyü, küf gibi ev içindeki alerjenlerin tetiklediği yıl boyu devam eden alerjik rinit (pereniyal)  belirtileri  olan burun tıkanıklığı, burun akıntısı, veya kaşıntısı ve hapşırmaların giderilmesi için kullanılır.

ALIENTO 5 mg  Çiğneme Tableti Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. 6-14 yaş arası çocuklarda inatçı astımın tedavisi ve belirtilerinin giderilmesi; yine bu yaş grubu hastalarda  ağaç, çimen ve ot polenleri gibi ev dışında bulanan alerjenlerin tetiklediği mevsimsel alerjik rinit (saman nezlesi) ve ev tozu akarları, hayvan tüyü, küf gibi ev içindeki alerjenlerin tetiklediği yıl boyu devam eden alerjik rinit (pereniyal)  belirtileri  olan burun tıkanıklığı, burun akıntısı, veya kaşıntısı ve hapşırmaların giderilmesi için kullanılır.
 3. Astımınız kontrol altına alındıktan sonra da, astımın kötüleştiği dönemlerde de ilacınızı düzenli olarak almaya devam ediniz.
 4. Eğer astımınız varsa ve astımınz asetilsalisilik asit (aspirin) alınca daha da kötüleşiyorsa, bu ilaçla birlikte aspirin veya diğer ağrı kesici ilaçların kullanımından kaçınınız.
 5. İlacın kullanımı sırasında uykusuzluk, huzursuzluk, kabuslar, rüya anormallikleri, halüsinasyonlar, ruh hali ve davranış bozuklukları durumlarından herhangi biri  görüldüğünde  doz ayarı yapılabilmesi için acilen doktorunuza başvurunuz.
 6. Eğer karaciğer hastalığınız, böbrek yetmezliğiniz ya da aspirine karşı alerjiniz var ise bu ilacı kullanmadan önce doktorunuzu bilgilendiriniz.
 7. Bu ilacı başlamış olan astım krizi anında kullanmayınız. Başlamış olan astım krizi tedavisi için daha hızlı etkisi olan inhaler kullanılmalıdır.
 8. 6 yaş altındaki çocuklarda kullanmayınız.

ALIENTO 5 mg  Çiğneme Tableti’nin Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. Çiğnedikten sonra yutunuz. Tercihen aç veya tok karnına alınabilir.  Akşamları günde sadece bir tane alınmalıdır.

 İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Bulantı, kusma, ishal, ateş, üst solunum yolu enfeksiyonu, cilt döküntüsü yaygın görülen yan etkilerdir.

 

İlaç Etken Maddesi: Montelukast sodyum

İlaç Marka İsmi: ALIENTO 5 mg  Çiğneme Tableti

ALIENTO 5 mg Çiğneme Tableti İlaç Prospektüsü


ALIENTO 5 mg Çiğneme Tableti İlaç Prospektüsü

Bir Yorum Yazın