AIRTIO İnhilasyon İçin Toz İçeren Blister

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi Tiotropium bromür monohidrat’tır. AIRTIO İnhilasyon İçin Toz İçeren Blister, kronik bronşit, amfizem  ve KOAH hastası olan kişilerde görülen, bronşlarda spazm şeklinde kasılmaların sonucu oluşan solunum yetersizliğinin önlenmesi ve giderilmesi ile ilgili bir ilaçtır.

AIRTIO İnhilasyon İçin Toz İçeren Blister Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

  1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
  2. Kronik bronşit, amfizem  ve KOAH hastası olan kişilerde görülen, bronşlarda spazm şeklinde kasılmaların sonucu oluşan solunum yetersizliğinin önlenmesi ve giderilmesi ile ilgili bir ilaçtır.
  3. Bu ilacı başlamış olan astım krizi anında kullanmayınız. Başlamış olan astım krizi tedavisi için daha hızlı etkisi olan inhalasyon ilaçları kullanılmalıdır.
  4. Eğer dar açılı göz tansiyonunuz (dar açılı glokom) veya prostat büyümesine bağlı idrar kesesinde tıkanıklık varsa bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza durumunuzu anlatınız. İlacınızı güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına ve spesifik testlere ihtiyaç duyabilirsiniz.
  5. Hamilelik ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan bu ilacı kullanmayınız.

AIRTIO İnhilasyon İçin Toz İçeren Blister‘in Kullanım Şekli :

  1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
  2. Bu ilacı ağız yoluyla inhilasyon şeklinde alınız. İnhalasyon cihazı yoluyla nefes alındığında ilaç akciğerlerinize ulaşır. Bu nedenle, cihazın ağız parçası aracılığıyla derin ve güçlü nefes almalısınız.  İnhalasyon cihazının nasıl kullanılacağı hakkında doktor veya bir başka sağlık personelinden bilgi alınız. İlacın kullanımından sonra, ağızda pamukçuk oluşumunu ve  beyaz, sarı veya krem renkte benekler oluşma riskini azaltmak için ilacı  kullandıktan sonra ağzınızı su ile çalkalayınız.

 

İlacın Olası Yan Etkileri :

  1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
  2. Ani gelişen göz tansiyonu, taşikardi ve normalden az idrar yapma veya hiç yapamama gibi yan etkiler görüldüğünde  derhal doktorunuza başvurunuz.

 

İlaç Etken Maddesi:  Tiotropium bromür monohidrat
İlaç Marka İsmi: AIRTIO İnhilasyon İçin Toz İçeren Blister

Bir Yorum Yazın