AIRPASS Film Kaplı Tablet

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi  Montelukast sodyum, Levosetirizin dihidroklorür’dür. AIRPASS Film Kaplı Tablet, vücutta doğal bir kimyasal olan histaminin yol açtığı ödem, kızarıklık, sıcaklık, kaşıntı, gözlerde sulanma, burun akıntısı gibi alerjik belirtileri tedavi eder ve polen gibi alerjen maddelerin vücuda girmesiyle salgılanan kimyasalları engelleyerek astım ataklarını önler.  Alerjik rinit (saman nezlesi, ev tozuna karşı alerji vb.) belirtileri olan  kaşıntı, gözlerde sulanma, hapşırma ve burun akıntısı gibi belirtilerin tedavisinde ve alerjik rinitle birlikte olan astım tedavisinde ve semptomlarının giderilmesinde kullanılır.

AIRPASS Film Kaplı Tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Alerjik rinit (saman nezlesi, ev tozuna karşı alerji vb.) belirtileri olan  kaşıntı, gözlerde sulanma, hapşırma ve burun akıntısı gibi belirtilerin tedavisinde ve alerjik rinitle birlikte olan astım tedavisinde ve semptomlarının giderilmesinde kullanılır.
 3. Çok şiddetli böbrek hastalığınız varsa ya da diyalize bağlı yaşıyorsanız, bu ilacı kullanmayınız.
 4. Eğer düzenli olarak kullandığınız uyku verme ihtimali olan ilaçlardan (soğuk algınlığı, ağrı kesiciler, alerji veya depresyon ilaçları gibi) kullanıyorsanız, bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza söylemelisiniz. İlacınızı bu ilaçlarla birlikte kullanmak uyku halini daha da artırabilir.
 5. Eğer, karaciğer hastalığınız veya böbrek hastalığınız, fenilketonüri hastalığınız, epilepsi hastalığınız veya enfeksiyon tedavisi görüyorsanız ya da herhangi bir ilaca karşı alerjiniz varsa bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza söyleyiniz. İlacı güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına ve spesifik testlere ihtiyaç duyabilirsiniz.
 6. Eğer astımınız varsa ve astımınız asetilsalisilik asit (aspirin) alınca daha da kötüleşiyorsa, bu ilaçla birlikte aspirin veya diğer ağrı kesici ilaçların kullanımından kaçınınız.
 7. İlaç kullanımına rağmen belirtilerinizde bir iyileşme görülmez, hatta daha da şiddetlenirse acilen doktorunuzla görüşmelisiniz.
 8. Bu ilacı başlamış olan astım krizi anında kullanmayınız. Başlamış olan astım krizi tedavisi için daha hızlı etkisi olan inhalasyon ilaçları kullanılmalıdır. Çünkü bu ilacın  iyileşme göstermeye başlaması birkaç haftayı bulur.
 9. İlacın kullanımı sırasında uykusuzluk, huzursuzluk, kabuslar, rüya anormallikleri, halüsinasyonlar, ruh hali ve davranış bozuklukları durumlarından herhangi biri  görüldüğünde  doz ayarı yapılabilmesi için acilen doktorunuza başvurunuz.
 10. İlacı kullanmaya başladıktan sonra 2 hafta içerisinde belirtilerinizde iyileşme görülmezse doktorunuzla görüşünüz.
 11. Bu ilaç laktoz içermektedir. Eğer daha önceden doktorunuz tarafından bazı şekerlere karşı tolerans bozukluğunuz olduğu söylenmişse, ilacı kullanmadan önce doktorunuza söyleyiniz.
 12. İlacı kullanırken alkol almaktan kaçınınız. Alkol kullanımı ilacın olası yan etkilerini daha da arttırmaktadır.
 13. Bu ilaç düşünce ve reaksiyonları bozabilecek yan etkilere sahiptir. Araç ya da makine kullanmak gibi uyanık ve dinç olmayı gerektiren aktivitelerde çok dikkatli olmalısınız.
 14. Bu ilacı 15 yaşından küçük çocuklarda kullanmayınız.
 15. Hamilelik döneminde ve emzirme dönemlerinde bu ilacı doktorunuza danışmadan kullanmayınız. İlacın hamilelikte kullanılması önerilmemektedir. Emzirme döneminde anne sütüne geçer ve emzirilen bebeğe zarar verebilir.

 

AIRPASS Film Kaplı Tablet’in Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. İlacın her dozunu bir bardak dolusu su ile birlikte alınız. Tercihen yemeklerle birlikte veya ayrı olarak alabilirsiniz.

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Çarpıntı, ateş, karın ağrısı, iştah kaybı, istem dışı kasılmalarla belirgin nöbet hali  gibi yan  etkilerden herhangi biri görüldüğünde ilacın alımını durdurup  tıbbi yardım için derhal doktorunuza başvurunuz.

.

İlaç Etken Maddesi:  Montelukast sodyum, Levosetirizin dihidroklorür
İlaç Marka İsmi: AIRPASS Film Kaplı Tablet

Bir Yorum Yazın