AIRFIX Saşe

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi  Montelukast sodyum’dur. AIRFIX Saşe, polen gibi alerjen maddelerin vücuda girmesiyle salgılanan kimyasalları engelleyen bir ilaçtır. Salgılanan kimyasallar engellenmedikleri takdirde akciğerlerde şişlik ve astımla sonuçlanacak durumlara sebep olur. 6 aylık ve üzeri çocuk hastalarda ve yetişkin hastalarda astım ataklarının engellenmesi veya giderilmesi; yine bu yaş grubu hastalarda  alerjilerin sebep olduğu burun akıntısı, kaşıntı ve hapşırmaların giderilmesi için kullanılır.

AIRFIX Saşe Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. 6 aylık ve üzeri çocuk hastalarda ve yetişkin hastalarda astım ataklarının engellenmesi veya giderilmesi; yine bu yaş grubu hastalarda  alerjilerin sebep olduğu burun akıntısı, kaşıntı ve hapşurmaların giderilmesi için kullanılır.
 3. İlacın etkisi  bir gün içerisinde başlar. Hastalara, astım kontrol altına alındıktan sonra da, astımın kötüleştiği dönemlerde de bu ilacı almaya devam etmeleri önerilir.
 4. İlacı kullanmaya başladıktan sonra 2 hafta içerisinde belirtilerinizde iyileşme görülmezse doktorunuzla görüşünüz.
 5. Eğer aspirine karşı bir alerjiniz varsa, bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza söyleyiniz. İlacı güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına ve spesifik testlere ihtiyaç duyabilirsiniz.
 6. Bu ilacın kullanımı sırasında uykusuzluk, huzursuzluk, kabuslar, rüya anormallikleri, halüsinasyonlar, ruh hali ve davranış bozuklukları durumlarından herhangi biri  görüldüğünde  doz ayarı yapılabilmesi için acilen doktorunuza başvurunuz.
 7. Eğer karaciğer hastalığınız, böbrek yetmezliğiniz ya da aspirine karşı alerjiniz var ise bu ilacı kullanmadan önce doktorunuzu bilgilendirmelisiniz.
 8. Bu ilacı başlamış olan astım krizi anında kullanmayınız. Başlamış olan astım krizi tedavisi için daha hızlı etkisi olan inhalasyon ilaçları kullanılmalıdır. Çünkü bu ilacın  iyileşme göstermeye başlaması birkaç haftayı bulur.
 9. Bu ilacı 6 aylıktan küçük bebeklerde kullanmayınız.
 10. Hamilelik döneminde ve emzirme dönemlerinde bu ilacı doktorunuza danışmadan kullanmayınız.

AIRFIX Saşe’nin Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. İlacı, soğuk veya oda sıcaklığında bir kaşık sıvı ile çözündürdükten sonra içiniz. Tercihen aç veya tok karnına alınabilir.

 İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Cilt döküntüsü, halsizlik, vücut ağrısı, titreme, sarsıntı, huzursuzluk, kabuslar, rüya anormallikleri, halüsinasyonlar, ruh hali ve davranış bozuklukları, kötüleşen astım semptomları gibi yan etkilerde tıbbı yardım almak için doktorunuza başvurunuz.

İlaç Etken Maddesi: Montelukast sodyum

İlaç Marka İsmi: AIRFIX Saşe

Bir Yorum Yazın