AFEBRYL Efervesan Tablet

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etkin maddesi Parasetamol, Asetilsalisilik asit, Vitamin C’dir. AFEBRYL  Efervesan Tablet, vücutta iltihaba, ateş ve ağrıya sebep olan biyolojik faktörleri  azaltan  ağrı kesici ve ateş düşürücü bir ilaçtır. Grip ve soğuk algınlığına bağlı ağrı ve ateşli durumlarda ve  hafif derecedeki enfeksiyonlarla ilgili ağrı ve ateş durumlarında kullanılır.

AFEBRYL  Efervesan Tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Grip ve soğuk algınlığına bağlı ağrı ve ateşli durumlarda ve  hafif derecedeki enfeksiyonlarla ilgili ağrı ve ateş durumlarında kullanılır.
 3. Eğer son 14  gün içerisinde MAO inhibitörleri grubuna ait herhangi bir ilaç kullandıysanız, bu ilacı kullanmayınız. Eğer MAO inhibitörü vücudunuzdan tamamen temizlenmeden kullanırsanız, hayati tehlikeler yaratabilecek yan etkilere maruz kalabilirsiniz.
 4. Ağrı tedavisinde 10 günden, ateşli durumlarda ise 3 günden fazla süre ile doktorunuza danışmadan kullanmayınız.
 5. İlacı kullanırken kahve telvesi gibi kusma, siyah-kanlı, katramsı dışkılama gibi mide kanaması belirtileri olursa ilacın alımını durdurup tıbbi yardım için derhal doktorunuza başvurmalısınız.
 6. Eğer herhangi bir ameliyat geçirme durumunuz var ise ameliyat zamanı gelmeden önce bu ilacı kullandığınızı doktorunuza söylemeniz gerekmektedir. Doktorunuz bir süreliğine ilacını kullanmanızı durdurabilir.
 7. İlacı kullanırken kesinlikle alkol almayınız. Alkol mide kanaması riskini arttırabilir.
 8. Ateşi olan çocuk veya ergenlik dönemindeki gençlere özellikle grip ya da su çiçeği rahatsızlıkları varsa verilmemelidir.
 9. Hemofili (kanama düzensizliği) hastalığınız varsa ya da yakın geçmişte mide veya bağırsak kanaması öyküsü veya ilaca karşı bir alerjiniz var ise bu ilacı kullanmayınız.
 10. Eğer karaciğer rahatsızlığı, böbrek rahatsızlığı, kanama ya da kan pıhtılaşma bozuklukları, astım, mevsim alerjisi, nezle, mide  ülseri, burunda polip varlığı, gut hastalığı, konjestif kalp yetmezliği, kalp rahatsızlığı, yüksek kan basıncı  gibi rahatsızlıklarınız var ise  doktorunuzu bilgilendirmeden kullanmayınız.
 11. 12 yaşın altındaki çocuklarda kullanılması önerilmemektedir.
 12. Hamilelik ve emzirme dönemlerinde kullanımı önerilmediğinden doktorunuza danışmadan kullanmayınız.

AFEBRYL  Efervesan Tablet’in Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. İlacınızın her dozunu oda sıcaklığında, bir bardak suda eritiniz ve bekletmeden içiniz.

 İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Mide bulantısı, kusma, mide ağrısı, mide yanması, hazımsızlık, karın ağrısı,  gaz, ishal, kabızlık, iştahsızlık, halsizlik, baş ağrısı, baş dönmesi, sersemlik hali yaygın görülen yan etkilerdir.

 

İlaç Etken Maddesi: Parasetamol, Asetilsalisilik asit, Vitamin C

İlaç Marka İsmi: AFEBRYL  Efervesan Tablet

Bir Yorum Yazın