AEROFOR 6 mikrogram İnhalasyon İçin Toz İçeren Blister

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etkin maddesi Formoterol fumarat’ tır. AEROFOR 6 mikrogram İnhalasyon İçin Toz İçeren Blister, solunumu daha iyi bir hale getirmek için solunum yollarındaki kasları gevşeten, bronşları genişleten etkisi uzun süren bir ilaçtır. Gece astımı da dahil olmak üzere astımı olan hastalarda bronşlarda meydana gelen kasılmaların önlenmesi ve giderilmesi; bronşlarda alerjenlerin (sigara dumanı, hayvan tüyü  gibi), soğuk havanın veya egzersizlerin sebep olduğu kasılmaların önlenmesi;  kronik bronşit, amfizem ve KOAH  hastalarında  bronşlarda meydana gelen kasılmaların giderilmesinde ve önlenmesinde  kullanılır.

AEROFOR 6 mikrogram İnhalasyon İçin Toz İçeren Blister Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Gece astımı da dahil olmak üzere astımı olan hastalarda bronşlarda meydana gelen kasılmaların önlenmesi ve giderilmesi; bronşlarda alerjenlerin (sigara dumanı, hayvan tüyü  gibi), soğuk havanın veya egzersizlerin sebep olduğu kasılmaların önlenmesi;  kronik bronşit, amfizem ve KOAH  hastalarında  bronşlarda meydana gelen kasılmaların giderilmesinde ve önlenmesinde kullanılır.
 3. İlacı başlamış olan astım krizi anında kullanmayınız. Başlamış olan astım krizi tedavisi için daha hızlı etkisi olan inhalasyon ilaçları kullanılmalıdır. Çünkü bu ilacın  iyileşme göstermeye başlaması birkaç haftayı bulur.
 4. 6 yaşından küçük çocuklara uygulamayınız.
 5. İlacın kullanımı sırasında kalp atışlarında artış, nöbetler, uykusuzluk, huzursuzluk, mide bulantısı, kusma, baş ağrısı durumlarından herhangi biri  görüldüğünde  doz ayarı yapılabilmesi için acilen doktorunuzu arayınız.
 6. Herhangi bir besine veya ilaca karşı alerji, hastalık nöbetleri, epilepsi (sara), kalp hastalığı, yüksek tansiyon, böbrek hastalığı, karaciğer hastalığı, tiroid bozukluğu durumlarından biri veya birkaçına sahipseniz bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza durumunuzu söyleyiniz.
 7. Tedaviniz sırasında hırıltı ve solunum problemleri, kalp atışlarında artış , göğüs ağrısı, titreme, sinirlilik hali durumlarından herhangi biri veya birkaçı görüldüğünde tıbbi yardım için derhal doktorunuza başvurunuz.
 8. Hamilelik ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan kullanmayınız.

AEROFOR 6 mikrogram İnhalasyon İçin Toz İçeren Blister’in Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. Ağız yoluyla inhalasyon şeklinde alınır. İnhalasyon cihazı yoluyla nefes alındığında ilaç akciğerlerinize ulaşır. Bu nedenle, cihazın ağız parçası aracılığıyla derin ve güçlü nefes almalısınız.  İnhalasyon cihazının nasıl kullanılacağı hakkında doktor veya bir başka sağlık personelinden bilgi alınız. Ağızda pamukçuk oluşumunu ve beyaz, sarı veya krem renkte benekler oluşma riskini azaltmak için ilacı  kullandıktan sonra ağzınızı su ile çalkalayınız.

 İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Baş ağrısı, kalp atımlarında düzensizlik yaygın görülen yan etkilerdir.

 

İlaç Etken Maddesi: Formoterol fumarat
İlaç Marka İsmi: AEROFOR 6 mikrogram İnhalasyon İçin Toz İçeren Blister

AEROFOR 6 mikrogram İnhalasyon İçin Toz İçeren Blister İlaç Prospektüsü


AEROFOR 6 mikrogram İnhalasyon İçin Toz İçeren Blister İlaç Prospektüsü

Bir Yorum Yazın