ACNEDUR MERHEM

Endikasyon Bilgisi:

İlacın Etken Maddesi  Tetrasiklin hidroklorür’dür. ACNEDUR merhem, bakterilerin sebep olduğu cilt enfeksiyonları üzerinde etkili bir antibiyotiktir. Bakterilerin, cilt üzerinde gelişip çoğalmalarını engeller.Oluşmuş veya oluşmaya başlamış sivilcelerin içine nüfuz eder ve iltihabı kurutur.  Akne (sivilce) tedavisinde kullanılan bir ilaçtır.

ACNEDUR merhem Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar:

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Bakterilerin sebep olduğu cilt enfeksiyonları üzerinde etkili bir antibiyotiktir. Bakterilerin, cilt üzerinde gelişip çoğalmalarını engeller. Akne (sivilce) tedavisinde kullanılan bir ilaçtır.
 3. İlacı kullanmaya başladıktan sonra etkilerini hemen görmeseniz bile ilacı kullanmaya devam ediniz. Çünkü iyileşme belirtileri 3-4  haftayı bulabilir.
 4. İlacı ağzınıza, dudaklarınıza, burnunuza, gözünüze ve cildin hasarlı bölgelerine  temas ettirmeyiniz. Teması halinde bol su ile yıkayınız.
 5. İlacın kullanımı ciltte sarı lekelere sebep olabilir. Bu lekeleri sabunlu su ile yıkayıp çıkarabilirsiniz.
 6. Tedavi süresince cildinizi alkol içermeyen sabunlarla yıkayıp, temizleyiniz. Tedavinin iyi sonuç vermesi için tedavi süresince makyaj yapmayınız.
 7. Tedavi süresince mümkün olduğunca güneşe çıkmayınız, yüzünüzde siyah lekeler oluşabilir.
 8. Tedavi sırasında, ciltte tahrişe sebep olabilecek, sert sabunlar, sert şampuanlar, saç boyası, tüy dökücüler ve alkollü cilt ürünleri kullanmaktan kaçınınız.
 9. Gebelik ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan bu ilacı kullanmamalısınız.

ACNEDUR merhem’in kullanım Şekli:

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. İlacı uygulayacağız bölgeyi temizleyip, kurulayınız. İlacı, tedavi edilecek bölgeye ince bir tabaka halinde uygulayınız ve hafif hareketlerle masaj yaparak cilde yediriniz.
 3. Günde 3 kez uygulayınız.

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.

İlaç Etken Maddesi: Tetrasiklin hidroklorür

İlaç Marka İsmi:  ACNEDUR merhem

ACNEDUR merhem İlaç Prospektüsü


ACNEDUR-Merhem-İlaç-Prospektüsü

Yorum(5)

 1. 26 Şubat 2016
 2. 24 Mayıs 2016
 3. 30 Mayıs 2016
 4. 30 Mayıs 2016
 5. 9 Eylül 2016

Bir Yorum Yazın