A-FERİN PEDİATRİK Şurup

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi  Parasetamol, Klorfeniramin maleat’ tır. A-FERİN PEDİATRİK Şurup,  histaminin etkilerini giderici, ağrı kesici ve ateş düşürücü bir ilaçtır.  Vücutta doğal bir kimyasal olan histaminin yol açtığı ödem, kızarıklık, sıcaklık, kaşıntı, gözlerde sulanma, burun akıntısı, burun tıkanıklığı gibi alerjik belirtileri tedavi edici antihistaminik etki eder, beyindeki ısı düzenleme merkezi üzerine etki ederek ateşi düşürür ve ağrıyı keser. Grip ve soğuk algınlığında görülen ateş, boğaz ağrısı, baş ağrısı, nezle, burun akıntısı, burunda ve boğazda kaşıntı,  gözlerde sulanma, hapşırma, vücut kırıklığı ve kas ağrılarının giderilmesinde kullanılır.  Kullanımı 2 yaş üzeri çocuklar, ergenler ve yetişkinler içindir.

A-FERİN PEDİATRİK Şurup Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Grip ve soğuk algınlığında görülen ateş, boğaz ağrısı, baş ağrısı, nezle, burun akıntısı, burunda ve boğazda kaşıntı,  gözlerde sulanma, hapşırma, vücut kırıklığı ve kas ağrılarının giderilmesinde kullanılır.
 3. Eğer karaciğer hastalığı, böbrek hastalığı,astım ya da herhangi bir akciğer hastalığı,yüksek tansiyon, kalp hastalığı, tiroid bozukluğu, şeker hastalığı,  göz tansiyonu, prostat büyümesi sonucu idrar tutukluluğu, alkol bağımlılığı gibi rahatsızlıklarınız varsa bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza söyleyiniz. İlacın kullanımı sizin için uygun olmayabilir.
 4. İlacı kullandığınız sürece, parasetamol içeren başka bir ilaç kullanmamaya özen gösteriniz.
 5. Eğer bu ilacı ateş için kullanıyorsanız doktorunuza danışmadan 3 günden fazla kullanmayınız. Diğer belirtilerin tedavisi için kullanıyorsanız doktorunuza danışmadan 7 günden fazla kullanmayınız.
 6. Eğer son 14  gün içerisinde MAO inhibitörleri grubuna ait herhangi bir ilaç kullandıysanız, bu ilacı kullanmayınız. Eğer MAO inhibitörü vücudunuzdan tamamen temizlenmeden kullanırsanız, hayati tehlikeler yaratabilecek yan etkilere maruz kalabilirsiniz.
 7. Karaciğer hastalığınız ya da alkol bağımlılığınız var ise doktorunuz ile görüşmeden  kullanmayınız. Kullanımı sizin için uygun olmayabilir.
 8. İlacı düzenli kullanmanıza rağmen belirtilerinizde bir iyileşme görülmez, hatta daha da şiddetlenirse ya da belirtileriniz 3-5 günden uzun sürerse ve diğer enfeksiyon belirtileri de ortaya çıkarsa yada yüksek ateş devam ediyorsa doktorunuza başvurunuz.
 9. İlacı kullanırken alkol almaktan kaçınınız. Alkol kullanımı ilacın olası yan etkilerini daha da arttırmaktadır.
 10. İlacın sakinleştirici etkisi vardır.  Araç ya da makine kullanmak gibi uyanık ve dinç olmayı gerektiren aktivitelerde  çok dikkatli olunuz.
 11. 2 yaşın altındaki çocuklarda kullanılmamalıdır.

A-FERİN PEDİATRİK Şurup’un Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. İlacınızı doğru dozda aldığınızdan emin olabilmek için bir ölçüm kaşığı veya ölçüm kabıyla alınız. Yemek kaşığı kullanmayınız.

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Uyuşukluk, uyku hali, ağız kuruluğu, baş dönmesi, bulanık görme, sindirim sisteminde bozukluk, üst solunum yolları enfeksiyon belirtileri yaygın görülen yan etkilerdir.

 

İlaç Etken Maddesi:   Parasetamol, Klorfeniramin maleat

İlaç Marka İsmi: A-FERİN PEDİATRİK Şurup

A-FERİN PEDİATRİK Şurup İlaç Prospektüsü


A-FERİN-PEDİATRİK-Şurup-İlaç-Prospektüsü

Bir Yorum Yazın